PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmalała liczba upadłości w budowlance

 • wnp.pl
 • 12 mar 2015 12:41

W 2014 r. zanotowano 168 upadłości wśród firm budowlanych, czyli o 21 proc. mniej niż rok wcześniej. Budownictwo ma przed sobą dobre perspektywy na kolejne lata, ale sytuacja w branży wciąż nie należy do najlepszych.

REKLAMA

Jak ocenił Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, statystyki dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw budowlanych dowodzą, że udało się zrobić istotny krok naprzód.

- Branża, która w latach 2010-2012 charakteryzowała się wysokim poziomem upadłości przedsiębiorstw, przeobraziła się w sektor wykazujący największą poprawę pod względem liczby przypadków niewypłacalności - wskazał Siwa.

- Na razie oznaki ożywienia widać w budownictwie mieszkaniowym, stanowiącym jednak niewielką część całego sektora budowlanego. Napływ środków z nowego budżetu unijnego pomaga zmniejszyć ryzyko związane z branżą budowlaną - dodał.

W branży budowlanej bankrutują przede wszystkim firmy wykonawcze oraz mniejsi deweloperzy. Dotyczy to głównie firm o średniej skali działalności.

- Firmy większe - zarówno wykonawcze jak i deweloperskie - radzą sobie lepiej. Widoczne jest ożywienie i poprawa sytuacji finansowej deweloperów. Zaczęła rosnąć liczba sprzedanych mieszkań, więcej jest pozwoleń na budowę, perspektywy są zatem dość obiecujące - stwierdził Siwa.

Dodał, że na fali poprawy sytuacji rynku budowlanego korzystać będą producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, których marże wzrosną dzięki wyższemu popytowi.

W ocenie dyrektora, należy oczekiwać stopniowego wychodzenia z deflacji cen produkcji budowlano-montażowej, zapoczątkowanej w połowie 2012 r. Branża budowlana czeka na realizację inwestycji infrastrukturalnych z perspektywy unijnej 2014-2020.

- Wpływ środków z tego tytułu praktycznie nie ma jeszcze żadnego wpływu na sytuację firm z sektora. Obecnie wiele inwestycji jest w fazie przetargów czy projektowania, natomiast rzeczywiście realizowanych projektów jest niewiele - podkreślił Siwa.

- Pracy jest mało, koszty stałe - mimo, że już ograniczone po latach 2012-2013 - trzeba pokrywać, a więc presja na zdobywanie nowych zleceń, a tym samym obniżanie cen, jest bardzo duża. Nadal zauważamy problemy płynnościowe firm budowlanych, szczególnie specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym - zaznaczy.

 • 1
 • 2
 • Kosztorysy budowlane 2015-03-13 14:10:33
  Biuro kosztorysowe - zaprasza do współpracy w zakresie audytu możliwości zastosowań zamiennych materiałów cenotwórczych, które mogą wpłynąć ekonomicznie na koszt inwestycji.

  Więcej szczegółów i informacji udzieli:

  Tomasz Jurkowski
  tel. 602 785 472
  tjurkowski@techbud.waw.pl


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA