PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmalała liczba upadłości w budowlance

 • wnp.pl
 • 12 mar 2015 12:41

W 2014 r. zanotowano 168 upadłości wśród firm budowlanych, czyli o 21 proc. mniej niż rok wcześniej. Budownictwo ma przed sobą dobre perspektywy na kolejne lata, ale sytuacja w branży wciąż nie należy do najlepszych.

REKLAMA

Jak ocenił Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, statystyki dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw budowlanych dowodzą, że udało się zrobić istotny krok naprzód.

- Branża, która w latach 2010-2012 charakteryzowała się wysokim poziomem upadłości przedsiębiorstw, przeobraziła się w sektor wykazujący największą poprawę pod względem liczby przypadków niewypłacalności - wskazał Siwa.

- Na razie oznaki ożywienia widać w budownictwie mieszkaniowym, stanowiącym jednak niewielką część całego sektora budowlanego. Napływ środków z nowego budżetu unijnego pomaga zmniejszyć ryzyko związane z branżą budowlaną - dodał.

W branży budowlanej bankrutują przede wszystkim firmy wykonawcze oraz mniejsi deweloperzy. Dotyczy to głównie firm o średniej skali działalności.

- Firmy większe - zarówno wykonawcze jak i deweloperskie - radzą sobie lepiej. Widoczne jest ożywienie i poprawa sytuacji finansowej deweloperów. Zaczęła rosnąć liczba sprzedanych mieszkań, więcej jest pozwoleń na budowę, perspektywy są zatem dość obiecujące - stwierdził Siwa.

Dodał, że na fali poprawy sytuacji rynku budowlanego korzystać będą producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, których marże wzrosną dzięki wyższemu popytowi.

W ocenie dyrektora, należy oczekiwać stopniowego wychodzenia z deflacji cen produkcji budowlano-montażowej, zapoczątkowanej w połowie 2012 r. Branża budowlana czeka na realizację inwestycji infrastrukturalnych z perspektywy unijnej 2014-2020.

- Wpływ środków z tego tytułu praktycznie nie ma jeszcze żadnego wpływu na sytuację firm z sektora. Obecnie wiele inwestycji jest w fazie przetargów czy projektowania, natomiast rzeczywiście realizowanych projektów jest niewiele - podkreślił Siwa.

- Pracy jest mało, koszty stałe - mimo, że już ograniczone po latach 2012-2013 - trzeba pokrywać, a więc presja na zdobywanie nowych zleceń, a tym samym obniżanie cen, jest bardzo duża. Nadal zauważamy problemy płynnościowe firm budowlanych, szczególnie specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym - zaznaczy.

 • 1
 • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

 • Kosztorysy budowlane 2015-03-13 14:10:33
  Biuro kosztorysowe - zaprasza do współpracy w zakresie audytu możliwości zastosowań zamiennych materiałów cenotwórczych, które mogą wpłynąć ekonomicznie na koszt inwestycji.

  Więcej szczegółów i informacji udzieli:

  Tomasz Jurkowski
  tel. 602 785 472
  tjurkowski@techbud.waw.pl


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA