• Inwestowanie w apartamenty wakacyjne i condo w Polsce - sprawdzamy, czy to dobra lokata kapitału.
  • Inwestorzy mogą zainwestować w lokal nowy, od dewelopera lub na rynku wtórnym.
  • Lokal w condohotelu można obecnie kupić w cenie 11 tys. zł netto za mkw. z wykończeniem i wyposażeniem, ale też za znacznie ponad 20 tys. zł.
  • Wtórny rynek condo jest jeszcze dość młody. Zdarza się znaleźć bardzo korzystną propozycję cenową – nawet za 11,5 tys. zł netto za pokój w obiekcie hotelowym o standardzie trzech gwiazdek w Warszawie. 

Lokal w condohotelu można obecnie kupić w cenie 11 tys. zł netto za mkw. z wykończeniem i wyposażeniem, ale też za znacznie ponad 20 tys. zł.

- Kwestia atrakcyjności lokalizacji nie jest oczywista, ponieważ to zakup inwestycyjny, więc chodzi głównie o rentowność i czasem lokalizacje nieoczywiste poza głównymi miastami, czy zatłoczonymi miejscowościami turystycznymi, okazują się atrakcyjniejsze – podkreśla Anna Korzeniowska-Cegiełka, właścicielka Posito, firmy specjalizującej się w sprzedaży apartamentów w modelu condo.

Jej zdaniem rynek wtórny się rozwija, choć transakcje nie są jeszcze masowe. Na ceny mają wpływ indywidualne decyzje sprzedających – dobre lokale w obiektach condo, które mają szansę się sprzedać, są sprzedawane najczęściej z powodów życiowych – w momencie, kiedy ich właściciel potrzebuje gotówki.

Ponieważ przy zakupie na rynku wtórnym jest możliwość uzyskania informacji o dotychczasowym poziomie wypłat czynszów, klient może dość łatwo wyliczyć sobie obecną rentowność inwestycji i tym samym określić akceptowalną dla siebie cenę.

Ceny condo na rynku wtórnym i pierwotnym

Na rynku pierwotnym, opierając się jedynie na symulacjach, wizualizacjach i prognozach o takie wiarygodne dane jest trudniej.

Pandemia i później wojna w Ukrainie również miały wpływ na ceny lokali na rynku wtórnym – każda sytuacja na swój sposób. Na przykładzie miejskich obiektów condo - o ile w pandemii ceny spadły (przykładowo o 2 – 2,5 tys. netto za 1 mkw. w tym samym obiekcie), tak wraz z ewidentną poprawą sytuacji w hotelach, sprzedający decydują się podnieść ceny ofertowe.

- Nadal jednak zdarza się znaleźć bardzo korzystną propozycję cenową na rynku wtórnym – nawet za 11,5 tys. zł netto za niewielki pokój w obiekcie hotelowym o standardzie trzech gwiazdek w Warszawie. Jednocześnie w bardzo bliskiej lokalizacji, w dość podobnym standardzie pojawia się cena ofertowa - ponad 16 tys. zł – wylicza Anna Korzeniowska-Cegiełka.

Dodaje jednocześnie, że rozpiętość cen na rynku wtórnym też jest bardzo duża – można kupić lokal mieszkalny w systemie condo, w obiekcie położonym kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy nawet w cenie ok. 8 - 9 tys. zł netto (8 proc. VAT), ale też lokale w condohotelach w Trójmieście, czy w górach za 16,5 czy 18 tys. zł netto (plus 23 proc. VAT).

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje