• Napływ uchodźców oraz malejąca zdolność kredytowa Polaków spowodowały ożywienie na rynku najmu na przestrzeni III kw. 2022 roku.
  • Największą popularnością cieszą się kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe.
  • Duża części mieszkań na wynajem jest finansowana kredytem. Aby zrównoważyć rosnące raty właściciele zmuszeni są podnosić stawki.
  • II kwartał br. roku przyniósł spowolnienie wzrostów cen czynszów za wynajem mieszkania.
  • W III kw. duże podwyżki odnotowano ponownie w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

To, że sektor budownictwa mieszkaniowego hamuje w momencie, gdy ze względu na wzmożony napływ uchodźców z Białorusi i Ukrainy, braki lokalowe w Polsce rosną budzi spory niepokój. Niedobór mieszkań szacowany jest aktualnie na około 2 miliony. Szczególnie mocno widać to na rynku najmu. Aby znaleźć atrakcyjną ofertę i zostać najemcą mieszkania, w tym roku należy nie tylko wnikliwie obserwować ogłoszenia, szybko umawiać się na oglądanie interesujących lokali i jeszcze szybciej podejmować decyzję o najmie. Oferta mieszkań na wynajem jest – i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie - bardzo ograniczona.

Ceny sukcesywnie w górę

Gwałtowne wzrosty średnich czynszów najmu mieszkań w tym roku odnotowano niemal w całym kraju. Z cyklicznych raportów Centrum AMRON wynika, że w I kw. 2022 roku, najwyższy, 10,18 proc. wzrost w stosunku do poziomu czynszu z poprzedniego kwartału zanotowano we Wrocławiu. Średni czynsz najmu mieszkania w Warszawie w I kwartale 2022 roku wyniósł 2 042 zł i był wyższy od notowanego kwartał wcześniej o 8,27 proc. (156 zł).

II kwartał br. roku przyniósł spowolnienie wzrostów cen czynszów za wynajem mieszkania. Duża część uchodźców, którzy trafili do Polski podjęła decyzję o powrocie do kraju, bądź zdecydowała się na dalszą podróż, co przyczyniło się do obniżenia presji popytu na wysokość stawek czynszu. Mimo to wzrosty średnich czynszów najmu mieszkań nadal były obserwowane. Dynamika ta była jednak znacznie niższa niż ta odnotowana w I kwartale 2022 roku. Centrum AMRON podaje, że najwyższy wzrost opłat za wynajem mieszkania odnotowano w Poznaniu - 5,57 proc. w porównaniu do I kw. br. Z kolei, średni czynsz najmu mieszkania w Warszawie, w II kwartale 2022 roku wyniósł 2 087 zł i był wyższy od notowanego kwartał wcześniej o 2,20 proc. (45 zł).

Trzeci kwartał z ponownym wzrostem 

W trzecim kw. br. ceny za najem ponownie poszły mocno w górę w Warszawie i Krakowie, gdzie odnotowano wzrosty na poziomie 40-55 proc. w zależności od wielkości mieszkania. Z danych Morizon.pl wynika, że za kawalerki w Warszawie w analogicznym okresie w ubiegłym roku płaciło się średnio 1860 zł, w sierpniu br. ich cena sięgnęła już 2800 zł. Podobnie było w Krakowie. Przed rokiem płaciło się średnio 1500 zł, w sierpniu natomiast już 2 100 zł. Co ciekawe w Krakowie, największy wzrost cen odnotowano w przypadku 4-pokojowych mieszkań, gdzie w sierpniu 2021 roku płaciło się 3600 zł miesięcznie, a w sierpniu 2022 roku już 5600 zł.

W sierpniu br. duże podwyżki wykazano również we Wrocławiu i Gdańsku, podczas, gdy Poznań zanotował od 13 do 33 proc. wzrost stawek czynszów. We Wrocławiu, podobnie jak w Krakowie, najmocniej w górę poszły stawki w przypadku mieszkań 3-pokojowych. Podobnie w Gdańsku, gdzie za trzypokojowe mieszkanie w sierpniu br. trzeba było zapłacić 4600 zł za wynajem, podczas gdy przed rokiem stawka wynosiła 3150 zł.

Drogie studenckie życie

Zwiększony popyt na najem nastąpił ponownie we wrześniu i październiku, kiedy na uczelnie wrócili studenci, stanowiący znaczną grupę wśród wynajmujących. Z danych bankier. pl wynika, że we wrześniu średnia cena ofertowa notowana na rynku najmu kawalerek w Warszawie przekroczyła poziom 2700 zł. We Wrocławiu średnia kwota, którą należało zapłacić za wynajem sięgnęła kwoty 2500 zł. Bankier. pl podaje, że w Lublinie po raz pierwszy wynajęcie kawalerki trzeba było zapłacić średnio 1900 zł/m-c. W przypadku kawalerek i mieszkań do 38 mkw. najmocniejsze wzrosty w ujęciu miesięcznym - o ok. 3 proc. - odnotowano w Lublinie i Bydgoszczy. Z kolei w Gdańsku i Katowicach zaobserwowano obniżkę średniej ceny ofertowej.

We wrześniu i październiku najbardziej rosły średnie ceny ofertowe za wynajem mieszkań o o powierzchni od 38 do 60 mkw. oraz te o powierzchni pomiędzy 60 a 90 mkw. 

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl