• W Polsce powstaje coraz więcej firm, które zajmują się zarządzaniem mieszkaniami.
  • Firmy zarządzające mieszkaniami na wynajem zwykle działają lokalnie, na obszarze danego miasta i osiągają skalę do kilkudziesięciu mieszkań pod opieką.
  • Firm, które przekroczyły barierę 500 mieszkań pod opieką jest w Polsce nadal niewiele.

Mieszkanie na wynajem to aktualnie jedna z częstszych form lokowania kapitału. Inwestycja w mieszkanie jest bardziej opłacalna niż lokaty bankowe, obligacje i mniej ryzykowna niż akcje czy waluty. Jednak ta forma inwestycji ma też kilka minusów. Kupując mieszkanie z myślą o wynajmie inwestor musi zainwestować swój czas w opiekę nad nim. Poczynając od przygotowania mieszkania na wynajem, po znalezienie najemcy oraz utrzymywanie z nim ciągłej relacji przez cały okres najmu. W sytuacji, kiedy inwestor nie ma na to czasu może skorzystać z usługi firm oferujących profesjonalną pomoc w tym zakresie.

Dynamiczny sektor 

Rynek usług zarządzania najmem mieszkań w Polsce jest dynamiczny. Bariery wejścia w ten segment są niskie, zwłaszcza gdy ktoś prowadzi działalność w pojedynkę, bez pracowników. Rozpoczynając tego rodzaju działalność nie potrzeba też dużego kapitału, wystarczy telefon i wizytówka. Tak powstaje wiele firm tego typu w Polsce. Zwykle działają one lokalnie, na obszarze danego miasta i osiągają skalę do kilkudziesięciu mieszkań pod opieką.

- W Polsce powstaje coraz więcej firm, które zajmują się zarządzaniem mieszkaniami - z lepszym lub gorszym skutkiem. Wiele biur nieruchomości też ma taką usługę lecz to zwykle zajęcie dodatkowe. To trudny rynek, na którym ciężko zarobić. Potrzebna jest duża skala działalności i sprawdzeni pracownicy. Wiele nowych firm liczy na łatwy i szybki zarobek, nie ma świadomości jak wiele pracy i czasu wymaga taka usługa - wyjaśnia Marcin Matusiak, Opiekun Inwestora na Rynku Nieruchomości.

... ale wymagający 

To dlatego firm, które przekroczyły barierę 500 mieszkań pod opieką jest w Polsce nadal niewiele. Takich, które działają w więcej niż jednym mieście jest aktualnie jeszcze mniej.

- Regularnie otrzymujemy sygnały od właścicieli mniejszych firm, że chcieliby nam odsprzedać swój biznes, bo są nim rozczarowani i chcą się wycofać. Opieka nad mieszkaniami wymaga pracy w trybie 24/7. Najemcy gubią klucze, zdarzają się zalania, problemy z czynszem. Na wszystkie problemy trzeba natychmiast reagować. Opiekując się samodzielnie średniej wielkości portfelem mieszkań nie łatwo jest oderwać się od pracy, wyłączyć telefon czy zaplanować dłuższy wyjazd - mówi Sławek Muturi, założyciel Grupy Mzuri.

Dodaje, że nierzadko praca bywa mało wdzięczna. Osoba opiekująca się mieszkaniami na wynajem łączy bowiem sprzeczne interesy wynajmujących oraz najemców. Najemcy bywają niesolidni, a oczekiwania właścicieli mieszkań czasami zbyt wygórowane.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje