PARTNERZY PORTALU

100 mln zł pochłonie rozbudowa łódzkiego Technoparku

  • Autor: PAP
  • Dodano: 02 maj 2013 09:27

100 mln złotych brutto kosztować ma rozbudowa BioNanoParku w łódzkim Technoparku. Powstać mają kolejne nowoczesne laboratoria, w których prowadzone będą prace badawczo-wdrożeniowe. Prace budowlane mogą ruszyć w tym roku, a zakończenie nowej inwestycji możliwe będzie w połowie 2015 r.

Nowe centrum badawczo-wdrożeniowe - BioNanoPark+ - ma być rozszerzeniem otwartego w październiku 2012 roku w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym - BioNanoParku. Jego budowa będzie możliwa dzięki środkom z UE. BioNanoPark+ bazuje na projekcie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii przygotowanym przez Politechnikę Łódzką, który zostanie przekazany spółce. Do realizacji włączyły się także Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Na wkład własny do projektu złożyli się udziałowcy Technoparku - sejmik woj. łódzkiego zabezpieczył na ten cel - w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2014-15 - 10 mln zł. Kolejne 6 mln zł znalazło się w tegorocznym budżecie Łodzi - po zmianach wprowadzonych przez Radę Miejską. Teraz Technopark może starać się o fundusze unijne z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wcześniej także dofinansowała budowę pierwszej części BioNanoParku.

"W tej chwili jesteśmy na etapie uruchamiania procedury pozyskania środków unijnych. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, to na przełomie lipca i sierpnia będziemy mogli podpisać aneks, który będzie gwarantował dla nas środki unijne" - powiedział PAP prezes Technoparku Łódź, Andrzej Styczeń.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do spółki - na zgromadzeniu wspólników - aportem został wniesiony cały projekt Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii PŁ. Projekt zawiera zarówno koncepcję architektoniczną, program funkcjonalno-użytkowy, jak i studium wykonalności. "Mając ten projekt możemy korzystać z niego i modyfikować go dla naszych potrzeb. Po modyfikacjach zostanie on załączony do wniosku składanego w PARP" - tłumaczył prezes Technoparku.

Nowa inwestycja będzie rozszerzeniem istniejącego już BioNanoParku. Powstanie nowy, specjalistyczny budynek o powierzchni ok. 4 tys. m kw. Znajdą się w nim laboratoria m.in. biosensorów, autentykacji żywności, biotechnologiczne, fizyko-chemicznej charakterystyki nanomateriałów, medycyny spersonalizowanej oraz automat DLL, czyli tzw. superkomputer.

"Superkomputer umożliwi każdej branży przemysłu symulację złożonych zjawisk fizyko-chemicznych, termicznych, klimatycznych. Dzięki temu będziemy mogli wirtualnie badać skomplikowane układy molekularne i biologiczne, a następnie przenieść wirtualne opracowania do tradycyjnych laboratoriów już istniejących lub tych, które powstaną" - zaznaczył Styczeń.

Obecnie działający już BioNanoPark to jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. W budynku jest także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej oraz materiałów i technologii dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

"Już w tej chwili BioNanoPark, który w założeniu tworzony był jako centrum wdrożeniowe dla biznesu, a nie tylko ośrodek naukowy, może wykonywać kompleksowe badania produktów wprowadzanych na rynek, na każdym etapie ich powstawania. Przy uzupełnieniu o dodatkowe laboratoria, staniemy się właściwie jednym z ważniejszych ośrodków wdrożeniowych w Europie w zakresie bio- i nanotechnologii" - podkreślił prezes Technoparku Łódź.

Z usług ośrodka mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, których nie stać na tak nowoczesny sprzęt, jak i uczelnie wyższe. Firmy czy uczelnie już teraz starając się o dofinansowanie swoich projektów przez Narodowe Centrum Nauki lub Narodowe Centrum Badań, wskazują łódzkie laboratoria jako miejsce wykonywania badań.

"Co za tym idzie, zaczyna się utrwalać świadomość, że Łódź staje się bardzo silnym ośrodkiem nie tylko naukowym w zakresie biotechnologii, ale także ośrodkiem wdrożeniowym" - dodał Styczeń.

W istniejącym BioNanoParku wykonywane są już pierwsze zlecone przez przedsiębiorców badania. Prawdopodobnie w maju Technopark podpisze dwuletnią umowę z jedną z firm na wykonanie badań o wartości kilku milionów złotych. Styczeń nie ujawnił nazwy firmy i zakresu badań, zasłaniając się tajemnicą handlową.

"To będzie już pierwsze konkretne zamówienie, które przyniesie przychód dla Technoparku i pomoże zbilansować koszty funkcjonowania laboratoriów, żebyśmy do nich nie dopłacali" - zaznaczył. Przyznał, że jest duża szansa na sfinalizowanie kolejnych kilku takich dużych zleceń.

Budowa BioNanoParku+ ma zacząć się jeszcze w tym roku. Styczeń przyznaje, że termin realizacji inwestycji jest napięty i krótki, bo projekt musi być zakończony i rozliczony do czerwca 2015 roku. Choć harmonogram prac przygotuje wybrany w przetargu wykonawca, to szef Technoparku zakłada, że prace budowlane zakończą się w marcu 2015 roku, aby został jeszcze czas na instalację wyposażenia laboratoriów.

W jego ocenie, jest to jedna z ostatnich możliwości skorzystania ze środków unijnych na taką infrastrukturę. "Komisja Europejska na następny okres programowania (lata 2014-20) przewiduje kierowanie środków na badania i rozwój, czyli wykorzystanie tej infrastruktury, która już powstała" - zaznaczył.

Inwestycja ma kosztować prawie 100 mln zł brutto. Ze środków unijnych ma zostać pokryte 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź (77,12 proc.) oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi (21,42 proc.), a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 185.191.171.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!