PARTNERZY PORTALU

Bezpieczeństwo, zrównoważone budynki i dialog z najemcami. To buduje biurową przewagę Katowic

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 11 cze 2021 14:26

Jak kształtuje się atrakcyjność śląskiego rynku biurowego i jakie wyzwania związane z pandemią czekają na inwestorów w Katowicach - m.in. o tym rozmawiali uczestnicy sesji biurowej Property Forum Online - Regiony. Fokus na Śląsk.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 11 cze 2021 14:26
  • Po oddaniu do użytkowania w 2020 roku ponad 60 tys. mkw. biur całkowita ich podaż w Katowicach zbliżyła się do poziomu 600 tys. mkw.
  • Jedną z sił napędowych rozwoju sektora biurowego w Katowicach jest rosnący sektor IT i usług dla biznesu.
  • Eksperci wskazują na możliwość wystąpienia luki podażowej w latach 2022-2023, w związku z nieco niższą skłonnością deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji.

Aktualnie w Katowicach buduje się ok. 200 tys. mkw. powierzchni biurowej - podał Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills. - Jest to rekordowy wynik, jeśli chodzi o miasta regionalne - dodał.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ZOBACZ RETRANSMISJĘ SESJI O RYNKU BIUROWYM NA ŚLĄSKU:

Biurowce, które kreują przyszłość

Deweloperzy, po rozpoznaniu rynku i jego potencjału, potrzebują czas na przygotowanie inwestycji, co może trwać od czterech do siedmiu lat - mówił Daniel Czarnecki, pytając o strategię deweloperów planujących biurowce na terenie Katowic.

- Decyzja o budowie i realizacja projektu .KTW była strategiczną decyzją dla TDJ Estate - zapewnił Bartłomiej Solik, dyrektor operacyjny, TDJ Estate. - Był to nasz pierwszy projekt biurowy, realizowany w lokalizacji, z której grupa się wywodzi. Kupując tereny od PKP SA wiedzieliśmy, jakie znaczenie dla miasta ma ta lokalizacja - mówił.

Zaznaczył również, że projekt został dogłębnie przeanalizowany w wielu aspektach i skonfrontowany z doświadczeniami innych deweloperów. - Rozmawialiśmy z doradcami, którzy znali oczekiwania i potrzeby użytkowników, jak również z samymi najemcami - wyliczył Bartłomiej Solik. - Efektem wszystkich analiz była decyzja o pozostawieniu kompleksu we własnym portfolio. Jesteśmy właścicielem, deweloperem i użytkownikiem biurowca. To miało ogromny wpływ na proces realizacji projektu - mówił.

Jak zapewnił, .KTW to przemyślany projekt biurowy. Pierwszy budynek kompleksu jest skomercjalizowany w 100 proc., a jego najemcy - zwłaszcza w okresie postpandemicznym - doceniają rozwiązania przewidziane przez TDJ Estate. - Trzymanie go we własnym portfelu sprawiło, że zwróciliśmy uwagę na rozwiązania droższe podczas realizacji inwestycji, ale bardziej efektywne podczas eksploatacji - tłumaczył Bartłomiej Solik. - Jesteśmy również otwarci na potrzeby najemców, w tym krótsze umowy, czy dostosowane zachęty i technologie sprzyjające ochronie środowiska i zdrowiu użytkowników - wyliczył przypominając, że pod koniec 2020 roku .KTW I uzyskał certyfikat WELL Health-Safety Rating, który potwierdza, że w biurowcu bezpieczeństwo i zdrowie pracowników są traktowane priorytetowo.

Równie przemyślanym projektem jest kompleks Global Office Park, realizowany przez Cavatina Holding. Ogólnopolski deweloper zdecydował się na inwestycję w Katowicach ze względu na potencjał regionu, wykwalifikowaną kadrę i ścieżkę transformacji, jaką przechodzi ten rynek.

- Chcieliśmy stworzyć projekt szyty na miarę potrzeb, dlatego od początku prowadziliśmy dialog z biznesem. Wyróżnia nas architektura i dbałość o detal, a więc kluczowa dla nas była centralna lokalizacja - mówił Tomasz Zydorek, Leasing Director Gdańsk & Katowice, Cavatina Holding, wskazując formułę mixed-use, uwzględniającą funkcje: biurową, handlową i mieszkaniową, które nie tylko będą komfortowe dla najemców, ale mają również pełnić ważną rolę miastotwórczą.

- Kładziemy ogromny nacisk na to, by powierzchnia handlowo-usługowa stanowiła wartość dodaną dla lokalnej społeczności, a wspólnie z miastem zrealizujemy inwestycję drogową, co usprawni komunikację - wyliczył. Zaznaczył również, że w czasach po pandemii kluczowe jest bezpieczeństwo. - W Global Office Park będziemy wdrażać nasz autorski program i nowoczesne technologie - mówił Tomasz Zydorek. - Dziś najemcy oczekują indywidualnego podejścia, dlatego oferujemy wsparcie w zakresie doradztwa i kompleksowego wsparcia na każdym etapie procesu, łącznie z relokacją.

Jak zapewnił, Global Office Park ma skomercjalizowane ok. 50 proc. powierzchni biurowej.

Zdaniem uczestników, w dobie pandemii kluczowe jest bezpieczeństwo i ochrona zdrowia użytkowników biurowców. Jak zauważył Daniel Czarnecki, coraz ważniejszą rolę pełnią zrównoważone budynki, a zdaniem Mirosława Czarnika, prezesa zarządu GPP Business Park budownictwo czeka ewolucja. - Nie ma ucieczki od zrównoważonego budownictwa, a pandemia powoduje przyspieszenie w tym obszarze. Kolejnym krokiem jest tworzenie zrównoważonych dzielnic, a nawet miast - mówił podczas sesji poświęconej rynkowi biurowemu na Śląsku.

- Zrównoważone budynki dla większości deweloperów i najemców są odpowiedzią na nową rzeczywistość - mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park. - Oferują komfortowe i bezpieczne miejsca pracy oraz niskie koszty zużycia mediów.

GPP Business Park  to zespół energooszczędnych biurowców w północnej części Katowic, w których komfort pracy stawiany jest na pierwszym miejscu.

- Rozpoczęliśmy prace nad budową zrównoważonych biurowców 15 lat temu obserwując sytuację na świecie i czytając dyrektywy unijne. Dzisiaj jesteśmy w stanie wybudować budynek plusenergetyczny – dodaje.

Mirosław Czarnik wskazuje dwa modele: realizację obiektu pod oczekiwania inwestorów lub budowę droższego projektu, który jest bezpieczny dla zdrowia i generuje oszczędności podczas eksploatacji.

- Budujemy obiekty, które przetrwają dziesiątki lat i będą przygotowane na wszelkiego rodzaju wyzwania związane, np. z pandemią - uważa Mirosław Czarnik.

Filary atrakcyjności Katowic

Powstaje jednak pytanie, czy popyt odpowie na wspomnianą podaż. Czy znajdzie się odpowiednio duża liczba najemców, którzy zapełnią biurowce - biorąc pod uwagę potencjał miasta i jego atrakcyjność w oczach inwestorów.

- Istnieje wiele sposobów oceny atrakcyjności Katowic i metropolii, wśród których dla nas najważniejsza jest ocena konkretnej lokalizacji warunkowana preferencjami inwestora, czy charakterem działalności - mówiła Magdalena Kolka, zastępca naczelnika wydziału obsługi inwestorów, Urząd Miasta Katowice wskazując na analizę, jaką Miasto przeprowadziło wspólnie z ABSL. - W rezultacie powstały dwa rankingi: subiektywny, uwzględniający oceny menedżerów i obiektywny - wyjaśniła. W rankingu subiektywnym Katowice otrzymały piątą pozycję wśród siedmiu ocenianych miast. - Zajęliśmy jednak pierwszą pozycję pod względem kosztów wynajęcia powierzchni biurowej i drugą pozycję, jeśli chodzi o współpracę z lokalnymi uczelniami, trzecią - w kategorii płac i czwartą pod względem dostępności lotniczej oraz kolejowej - mówiła Magdalena Kolka podczas sesji biurowej.

Z kolei ranking obiektywny bazuje na statystykach uwzględniających, m.in. dostępność puli talentów czy komunikacji drogowej. - Tu uplasowaliśmy się na trzeciej pozycji, zaraz za Warszawą i Krakowem - mówiła Magdalena Kolka.

Potencjał ludzki Katowic i GZM, 18 uczelni wyższych, duża liczba osób pracujących w centrach BPO/SSC czy IT, lokalizacja i fakt, że Katowice są coraz bardziej dojrzałym rynkiem to niewątpliwe atuty stolicy Górnego Śląska.

- Niezależnie od miejsca, jakie Katowice zajmują w statystykach, miasto jest w ścisłej czołówce lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Odpowiada za 8-9 proc. zatrudnienia w całym sektorze w Polsce - uzupełnił Marcin Nowak, Managing Director, AMMEGA Business Services, ABSL dodając, że zatrudnienie w sektorze w skali regionu znajduje prawie 27 tys. osób. W okresie ostatnich dwóch lat zatrudniono 3 tys. pracowników, a na ten rok przewidywane jest zatrudnienie 1,5 tys. osób.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych cały czas rozwija się w Katowicach. - Atrakcyjność miasta jest dość stabilna - podsumował Marcin Nowak.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!