Biznes ma zyskać na nowym prawie pracy


Jeszcze przed wyborami 670 tysięcy firm zatrudniających obecnie pracowników na etatach i kontraktach cywilnoprawnych doczekać się może zmian w prawie pracy. Nowe propozycje, tym razem związkowców i biznesu, dotyczą m.in. telepracy i pracy zdalnej, przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i wyrównania urlopu wypoczynkowego dla osób z krótszym stażem.
Przypomnijmy, że opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projekt nowego Kodeksu pracy, trafił do kosza. Dokument nie doczekał się poparcia Prawa i Sprawiedliwości.
Jednak prace komisji - jak informuje "Rzeczpospolita", nie pójdą jednak na marne. Swoje pomysły do zmian przepisów zaproponują związkowcy i biznes. Nowela przepisów może być gotowa jeszcze przed wyborami w 2019 r.
Jak mówi w dzienniku prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, nowelizacja dotycząca sporów zbiorowych jest już gotowa i nie powinno być większych problemów co do uzgodnienia stanowiska w tej sprawie.
Chodzi o to, by w przepisach pojawiła się możliwość weryfikowania legalności sporu zbiorowego przez sąd, i uporządkowanie kolejnych etapów takiego sporu, czyli mediacji i arbitrażu.
Bliskie uzgodnienia są także kolejne zmiany dotyczące telepracy i pracy zdalnej. Nowych regulacji wymaga szczególnie kwestia odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczne i higieniczne warunki zatrudnienia pracownika w jego domu, do którego pracodawca w zasadzie nie powinien mieć żadnego wstępu.
Wśród postulatów pojawiły się także zmiany w urlopach, chodzi o wyrównanie urlopu wypoczynkowego do 26 dni osobom z krótszym stażem pracy.
Jednak, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", lista propozycji jest dłuższa, a wśród nich m.in. zmiany dotyczące czasu pracy, czy wprowadzenie nietypowych form zatrudnienia.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.