Przypomnijmy, że opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projekt nowego Kodeksu pracy, trafił do kosza.  Dokument nie doczekał się poparcia Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak prace komisji - jak informuje "Rzeczpospolita", nie pójdą jednak na marne. Swoje pomysły do zmian przepisów zaproponują związkowcy i biznes. Nowela przepisów może być gotowa jeszcze przed wyborami w 2019 r.

Jak mówi w dzienniku prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, nowelizacja dotycząca sporów zbiorowych jest już gotowa i nie powinno być większych problemów co do uzgodnienia stanowiska w tej sprawie.

Chodzi o to, by w przepisach pojawiła się możliwość weryfikowania legalności sporu zbiorowego przez sąd, i uporządkowanie kolejnych etapów takiego sporu, czyli mediacji i arbitrażu.

Bliskie uzgodnienia są także kolejne zmiany dotyczące telepracy i pracy zdalnej. Nowych regulacji wymaga szczególnie kwestia odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczne i higieniczne warunki zatrudnienia pracownika w jego domu, do którego pracodawca w zasadzie nie powinien mieć żadnego wstępu.

Wśród postulatów pojawiły się także zmiany w urlopach, chodzi o wyrównanie urlopu wypoczynkowego do 26 dni osobom z krótszym stażem pracy.

Jednak, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", lista propozycji jest dłuższa, a wśród nich m.in. zmiany dotyczące czasu pracy, czy wprowadzenie nietypowych form zatrudnienia.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl