Jest to też dział polskiej gospodarki, który wyróżnia się wyjątkowym tempem przyrostu, sięgającym 15 proc. w skali roku - powiedział. "To coś, co imponuje" - zauważył.

Według niego w ostatnich latach zmienił się profil centrów usług. Kiedyś, jak wskazał Majman, były to proste biura obsługi telefonicznej (tzw. call-center), dziś wraz z zaawansowaniem procesów obsługi mówi się o centrach doskonałości ("centers of excellence"). Rośnie ponadto liczba centrów informatycznych.

Prezes PAIiIZ zauważył, że centra outsourcingowe zaczęły wychodzić poza wielkie miasta i powstają też w mniejszych ośrodkach. Jedną z przyczyn tego przesunięcia jest to - tłumaczył - że inwestorzy coraz częściej odkrywają, iż Polska nie kończy się na dużych miastach, a dobrze wykształceni fachowcy są też na prowincji.

Majman dodał, że centra nowoczesnych usług biznesowych zatrudniają wielu absolwentów wyższych uczelni za przyzwoite pieniądze, w dobrze zorganizowanej międzynarodowej korporacji. Jest to także przyjazne środowisko pracy dla kobiet, gdzie mogą one liczyć zarówno na dobre zarobki, jak i rozwój kariery.

Szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podał, że pod koniec lutego ze 165 prowadzonych przez PAIiIZ projektów 73 dotyczyły outsourcingu. Według Majmana same tylko nowoczesne centra obsługi biznesu mogą stworzyć 16 tys. nowych miejsc pracy.

Wszystkie 165 potencjalnych inwestycji szacuje się na 3,5 mld euro. Oprócz outsourcingu są tam projekty z branży motoryzacyjnej (33), lotniczej (11) i spożywczej (10).

Największymi inwestorami pozostają Amerykanie. Za nimi uplasowali się Niemcy, Brytyjczycy, Włosi, a dalej Francuzi, Japończycy i Koreańczycy.

W branży nowoczesnych usług biznesowych PAIiIZ w 2015 roku zakończył 24 projekty, obejmujące outsourcing procesów biznesowych (BPO), centra usług wspólnych (SSC), informatykę (IT) oraz badania i rozwój (R&D). W sumie dzięki nim powstało 4759 nowych miejsc pracy. Nakłady wyniosły 90,5 mln euro.

"Sektor nowoczesnych centrów biznesowych stał się jednym z największych pracodawców w Polsce. Znam różne szacunki - to (w sumie) od 170 do 200 tys. zatrudnionych" - zaznaczył Majman.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl