• Biuro to coś więcej niż miejsce do realizacji zawodowych obowiązków. Jest przestrzenią, w której biznes ma szansę kwitnąć i prężnie się rozwijać – uważa Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor biurowy. 
  • Joanna Nicińska, dyrektor regionalna w Echo Investment: Z rozmów z naszymi najemcami wynika, że pracownicy wrócą do biur, choć zapewne w zmienionej formie. 
  • Kamil Krępa, dyrektor ds. leasingu w TDJ Estate: Budżet partycypacyjny w biurowcu sprawia, że dobrostan pracowników zyskuje głębszy wymiar.

 – Wszyscy inwestorzy i deweloperzy dążą do tego, żeby zapewnić najemcom i ich pracownikom bezpieczną pracę na dostarczanych przez siebie powierzchniach biurowych – uważa Joanna Nicińska, dyrektor regionalna w Echo Investment.

Podczas zorganizowanego przez ThinkCo webinaru „Wellbeing 2.0 na rynku biurowym. Jakie są nowe potrzeby użytkowników?” podkreśliła, że choć na razie przeżywamy trzecią falę pandemii, to w końcu ludzie wrócą do biur, ponieważ home office obarczony jest wieloma niedogodnościami.

Czytaj też: Rok z koronawirusem. Najnowsze dane o kondycji naszego rynku pracy

– Zdalna praca ogranicza nam dostęp do drukarek, skanerów i innych biurowych urządzeń, których nie mamy w domu. Nie da się przecież każdego pracownika tak „uzbroić technicznie”. Poza tym obstawiam, że co najmniej 80 proc. osób nie pracuje w przestronnych apartamentach czy domach na wsi. Najczęściej mają niewielkie, kupione na kredyt mieszkania, albo wynajmują coś małego. Standardowym rozwiązaniem jest praca przy desce do prasowania lub dwuosobowy stół w kuchni – tłumaczy Joanna Nicińska.

Czytaj też: Firmy nadal potrzebują biur. Home office tego nie zmienia

Między innymi dlatego, zdaniem dyrektor, home office nie może stać się docelowym rozwiązaniem.

– Z rozmów z naszymi najemcami wynika, że pracownicy wrócą do biur, choć zapewne w zmienionej formie. Będziemy oczywiście obserwować, w którą stronę zmierza ten model pracy. Jednak zamknięcie w domu uświadomiło nam, jak ważną częścią życia jest czas spędzony w biurze. Brakuje nam krótkich rozmów towarzyskich, samoistnego uczenia się od innych, ale też jasnego podziału praca-dom – tłumaczy Joanna Nicińska. 

Praca zdalna dobra jako tymczasowa 

Również zdaniem Rafała Mazurczaka, członka zarządu Echo Investment odpowiedzialnego za sektor biurowy, praca zdalna jest świetnym rozwiązaniem tymczasowym.

Czytaj też: Tak pracuje Olympus Business Services w pandemii

– Sami pracownicy nie widzą swojej przyszłości zawodowej skupionej wyłącznie wokół home office. Rośnie tęsknota za osobistym kontaktem ze współpracownikami czy potrzeba powrotu do wygodnego, ergonomicznego miejsca pracy. Ludzie chcą mieć możliwość elastycznego decydowania o tym, czy pracują z domu, czy z biura – uważa Rafał Mazurczak.

Jednocześnie przypomina, że dotąd każdy w biurze spędzał znaczną część dnia.

– To coś więcej niż miejsce do realizacji zawodowych obowiązków. Dzięki interakcjom, przypadkowym spotkaniom czy okazjom do wymiany pomysłów, jest to przestrzeń, w której biznes ma szansę kwitnąć i prężnie się rozwijać. Jako współtwórcy tej przestrzeni jesteśmy zobowiązani patrzeć znacznie szerzej i myśleć o zupełnie nowych wymiarach jej funkcjonowania, zwłaszcza w czasach nowej normalności – tłumaczy Rafał Mazurczak  w raporcie "Biura Nowej Normalności". 

Czytaj też: Małe biura górą. Open space w niełasce

Budżet partycypacyjny w biurowcu 

Biurowce nowej normalności będą musiały bardziej niż dotąd odpowiadać na oczekiwania swoich najemców. Ponieważ jednak generalnie trudno nadążyć za zmieniającymi się potrzebami pracowników, można po prostu  ich o nie zapytać. Dlatego, wzorem budżetów miejskich, TDJ Estate w projekcie .KTW wdrożyło znany i lubiany model budżetu partycypacyjnego.

- W jego ramach pracownicy wszystkich najemców mogą zaproponować działania, które warto wdrożyć w społeczności biurowca. Takie działania dają realne poczucie przynależności do .KTW Community oraz pozwalają kształtować naszą wspólną przestrzeń według potrzeb jej użytkowników. Nadaje to głębszy wymiar dobrostanowi – komentuje Kamil Krępa, dyrektor ds. leasingu w TDJ Estate.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl