PARTNERZY PORTALU

Cavatina przywróci świetność Widzewskiej Manufakturze. Powstaną biura i mieszkania

Widzewska Manufaktura z nowym właścicielem, fot. mat. prasowe
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 04 wrz 2020 10:51

Widzewska Manufaktura w Łodzi trafiła w ręce nowego właściciela - Cavatina Holding. Inwestor i deweloper sfinalizował 31 sierpnia umowę kupna-sprzedaży dotyczącą nieruchomości o powierzchni ok. 4 ha wraz z historyczną zabudową. Już wkrótce na terenie WI-MA rozpoczną się prace budowlane, które przywrócą blask zabytkowym obiektom, tworząc miejsce do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 04 wrz 2020 10:51

Obecnie na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi. Dzięki planom inwestycyjnym nowego właściciela obszar ten może stać się jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji w Polsce, a nawet w Europie. Nowe funkcje użytkowe pozwolą wprowadzić tutaj nowe życie i przywrócić ten teren lokalnej społeczności jako stylowe i przyjazne miejsce do realizacji zawodowych celów, mieszkania i rekreacji.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ogromnie cieszymy się z zakupu tak niezwykłego projektu jakim jest Widzewska Manufaktura w Łodzi. Nabycie nieruchomości z zabytkową architekturą jest nie tylko wielkim wyzwaniem projektowo-budowlanym, ale przede wszystkim zobowiązaniem dewelopera do świadomego i odpowiedzialnego wypełnienia swojej miastotwórczej roli. - mówi Sebastian Świstak, Dyrektor Komercjalizacji w Cavatina Holding. - W nowej koncepcji tego miejsca powstaną nowoczesne obiekty z prawdziwym historycznym sznytem dzięki pozostawieniu wielu oryginalnych elementów istniejącej architektury. Z pewnością odrestaurowany kompleks oferujący jednocześnie biura, mieszkania na wynajem i lokale handlowo-usługowe, przyciągnie zarówno najemców, jak i mieszkańców Łodzi, co jest niezwykle istotne dla rozwoju miasta i dzielnicy. – dodaje.

- Widzewska Manufaktura to wyjątkowe miejsce o długiej, przeszło 140-letniej historii, z prawdziwym etosem pracy w tle. Przyszłość WI-MA ma dla mnie ogromne znaczenie, dlatego szczególnie uważnie analizowałem plany inwestycyjne nowego nabywcy. Przywrócenie blasku pięknym zabytkowym obiektom przędzalni przy jednoczesnym wprowadzeniu nowego życia i funkcji w tą przestrzeń to najlepsze, co może się temu miejscu przytrafić. - mówi Stanisław Zaręba, wcześniejszy współwłaściciel Widzewskiej Manufaktury.

Sprzedającego w transakcji reprezentowała firma doradcza Deloitte.

- Znalezienie kupca i sprzedaż kompleksu WIMY była jednocześnie ekscytującym i wymagającym zadaniem, biorąc pod uwagę zabytkowy charakter nieruchomości, jak i historyczny kontekst XIX-wiecznej fabryki, będącej swego czasu największą fabryką tekstylną w Polsce. – podsumowuje Dominik Stojek, Partner Associate w dziale Doradztwa Nieruchomościowego Deloitte.

- Doprowadzenie do zamknięcia transakcji wymagało dużej kreatywności i współpracy pomiędzy naszym Klientem a Cavatiną, tym bardziej cieszymy się z pomyślnego końca. Transakcja wpisuje się w trend rewitalizacji zaniedbanych obiektów i kwartałów miasta oraz przywracaniu ich z powrotem mieszkańcom. – dodaje.

Koncepcja Cavatina Holding na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną. Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni "amerykańskiej" (przerabiano w niej bawełnę z USA), natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni. Jest to możliwe dzięki specustawie deweloperskiej zaakceptowanej przez Radę Miejską Łodzi, a pozwalającą na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Celem zespołu projektowego kompleksu nowej Widzewskiej Manufaktury było stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca. W projekcie architektonicznym staraliśmy się zachować elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych. Projektując wykorzystaliśmy charakterystyczne słupy żeliwne, zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i na terenie parku. Estetyka bryły obiektu biurowego w części nadbudowywanej inspirowana była układem nici przędzalnianych. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi połączyliśmy tkankę historyczną z architekturą współczesną, w oryginalnym układzie urbanistycznym. Odnosząc się do wspomnianego już założenia zieleni parkowej, zostanie ono uzupełnione o nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Planujemy także re-kompozycję układu ścieżek i małej architektury. Całość obszaru zostanie zrewitalizowana i wyeksponowana. - podkreśla architekt prowadzący, Dominika Grabowska-Ropek, Dział Projektowania Inwestycji, Cavatina Holding.

Prace budowlane na terenie inwestycji ruszą już we wrześniu bieżącego roku.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Kamil 2020-09-04 14:49:38
    To jest właśnie przyszłość Łodzi. Projekty rewitalizacyjne typu mixed-use łączące industrializm z nowoczesnością. Trzymam kciuki za tę inwestycję.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!