CBA podało w poniedziałek, że w styczniu poznańska delegatura Biura złożyła do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstw "w związku ze sprzedażą po zaniżonej cenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 3,2 ha (...) i doprowadzenia do wyrządzenia szkody w majątku PKS w Poznaniu S.A., której jedynym akcjonariuszem jest miasto Poznań, w wysokości nie mniejszej niż 9,3 mln zł".

Śledztwo w sprawie wszczęła w lutym Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Spółka Skanska Property Poland poinformowała w przesłanym oświadczeniu, że jest zainteresowana jak najszybszym oraz szczegółowym wyjaśnieniem sprawy. "Jeśli nasza firma mogłaby w jakikolwiek sposób pomóc śledczym w ustaleniach, to taka pomoc zostanie w pełni udzielona. Zależy nam na tym, by działać w uczciwym i bezpiecznym otoczeniu biznesowym - czytamy".

Skanska jest właścicielem nieruchomości przy ul. Matyi 1 w Poznaniu, na której powstanie Nowy Rynek – wieloetapowy projekt, który zapoczątkuje inwestycje wokół niezagospodarowanych obszarów tzw. Wolnych Torów w Poznaniu. "W miejscu zaniedbanego terenu powstaną nowoczesne obiekty, które można porównać do innych inwestycji deweloperskich naszej grupy, z powodzeniem realizowanych na całym świecie – m.in. w Bostonie, Sztokholmie czy Malmo. Nowy Rynek będzie otwartą przestrzenią, służącą zarówno mieszkańcom Poznania, jak i będącą miejscem pracy dla 10 tys. osób. Swoje biura ulokują tu największe światowe firmy - napisano".

"Działkę pod inwestycję nabyliśmy zgodnie z prawem, za rynkową cenę i w zgodzie z warunkami postawionymi przez sprzedającego. Warunki te były takie same dla wszystkich podmiotów zainteresowanych działką. Prawo, etyka i pełna transparentność naszych inwestycji to zasady, które wyznaczają reguły naszego działania - informuje Skanska Property Poland".

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował, że agenci zabezpieczają dokumentację i korespondencję między podmiotami zaangażowanymi w sprzedaż tej nieruchomości, w biurach Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Poznaniu, Urzędzie Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim oraz w Biurze Nadzoru Właścicielskiego urzędu przy ul. Gronowej.

Jak dodał, funkcjonariusze zabezpieczyli także dokumenty w siedzibie warszawskiej firmy, świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych oraz w jednej z poznańskich kancelarii rzeczoznawców majątkowych.

Według ustaleń poznańskich agentów CBA, nieprawidłowości w sprzedaży nieruchomości prowadzonej w latach 2015-2017 polegały m.in. na odstąpieniu przez PKS w Poznaniu S.A. od przeprowadzenia otwartej procedury przetargowej dotyczącej zbycia działki oraz na zaakceptowaniu przy tym ceny nieruchomości na poziomie 63,5 mln zł podczas gdy w aktualnych operatach szacunkowych sporządzonych przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, łączna wartość nieruchomości określona została na poziomie 72,8 mln zł.

Rzeczniczka poznańskiego magistratu Hanna Surma poinformowała w poniedziałek PAP, że "Urząd Miasta Poznania współpracuje z przedstawicielami delegatury CBA i na bieżąco wydaje wszelkie niezbędne dokumenty związane z tą sprawą".

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl