Centrum Kreatywności i Nowych Technologii w Łodzi z rządowym wsparciem


O podpisaniu umowy na wsparcie projektu Centrum Kreatywności i Nowych Technologii na Starym Rynku w Łodzi, który zwyciężył w konkursie "Osiągnij sukces z PPP” w kategorii "Przyjazne Otoczenie” poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
"Centrum Kreatywności i Nowych Technologii na Starym Rynku w Łodzi to ważny projekt dla miasta. Ma to być miejsce, w którym kultura, sztuka i technologia będą się wzajemnie uzupełniać, tak aby stać się bardziej dostępnymi dla odbiorców. Projekt powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki wygranej w konkursie na wszystkich etapach realizacji inwestycji zapewnimy kompleksowe wsparcie doradcze - prawne, techniczne, ekonomiczne, które w pełni sfinansuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - podkreślił wiceminister MFiPR Waldemar Buda, który w poniedziałek uczestniczył w podpisaniu umowy na wsparcie przedsięwzięcia.
Zwycięski projekt Miasta Łódź obejmuje zaprojektowanie, budowę i utrzymanie techniczne Centrum Kreatywności i Nowych Technologii na Starym Rynku. Zgodnie z założeniami, nowe technologie, wykorzystywane do upowszechniania działalności kulturalnej, artystycznej i społecznej, mają pomóc w reintegracji tego nieco zapomnianego obszaru z miastem. Nowy budynek będzie również przyjazny dla środowiska. Szacunkowa wartość inwestycji to około 100 mln zł.
MFiPR ogłosiło we wrześniu konkurs na najlepsze projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród 22 zgłoszonych pomysłów kapituła konkursowa wybrała trzy zwycięskie; to inwestycje, które powstaną w Katowicach, Łodzi i Włocławku. Wyniki zostały ogłoszone w połowie grudnia.
PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne, można zdefiniować jako wspólną inicjatywę partnerów z sektora publicznego i prywatnego dzielących się ryzykiem i odpowiedzialnością za realizację przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie jakości usług publicznych.
Według Ministerstwa, w odróżnieniu od tradycyjnej formy realizacji inwestycji, formuła PPP zakłada wieloletnią współpracę, w ramach której partner prywatny jest zaangażowany w projektowanie, budowę, finansowanie (w całości lub w części) oraz utrzymanie infrastruktury. Partnerstwo publiczno-prywatne może być stosowane w wielu sektorach, m.in. w służbie zdrowia, oświacie, kulturze czy transporcie.
MFiPR pełni funkcję centralnej jednostki PPP w Polsce oraz wdraża politykę rządu w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Doradza instytucjom publicznym realizującym inwestycje w formule PPP, a także tym, które planują realizację takich projektów. Cyklicznie organizuje również szkolenia i warsztaty oraz spotkania na platformie e-learningowej.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.