Coworking przestanie być drugą opcją


Choć w Polsce obecnie tylko około 200 miejsc określa samych siebie mianem coworkingu, to wyraźnie widać wzmożone zainteresowanie tego rodzaju wynajmem elastycznych powierzchni biurowych. - Z pewnością w niedalekiej przyszłości coworki będą większe, oferując większą liczbę biurek, prywatnych biur i sal konferencyjnych, przestrzeni wspólnych - uważa Linda Sztyller, associate manager w Hyland Commercial Property.
To nadal niewiele, jeśli przyłożyć do tego miary międzynarodowe, zgodnie z którymi na świecie działa obecnie 13,8 tys. przestrzeni coworkingowych gdzie pracuje ok. 1,2 mln osób. Choć to zaledwie 3 proc. całego światowego rynku nieruchomości biurowych, to jednak tempo wzrostu (20-25 proc. rok do roku) i wyraźnie widoczne tendencje związane z dbaniem o pracowników każą dostrzec w coworkingach coraz ważniejszego „gracza”. Ta wzrostowa tendencja zainteresowania coworkingiem wyraźnie jest widoczna także w Polsce.
- W zeszłym roku na polskim rynku zadebiutowali m.in.: New Work, Mindspace, Bobo Coworking, a już z końcem 2018 roku swoje pierwsze polskie lokalizacje coworkingowych przestrzeni otworzy WeWork – wskazuje Linda Sztyller, associate manager w Hyland Commercial Property. Jak dodaje, wielu deweloperów dostrzegając nowy trend, decyduje się na współpracę z operatorem elastycznych powierzchni. W nowych budynkach deweloperzy również decydują się sami stworzyć spółki świadczące tego rodzaju usługi.
Wzrośnie popyt na biura serwisowane i coworki
- Z pewnością w niedalekiej przyszłości coworki będą większe, oferując większą liczbę biurek, prywatnych biur i sal konferencyjnych, przestrzeni wspólnych. Będą też jeszcze większe niż obecnie korzyści z pracy w coworkach, w których wydajność może być wyższa ze względu na ciągłą wymianę pomysłów i poglądów – prognozuje ekspertka firmy Hyland.
W jej przekonaniu, ograniczona podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie planowana na lata 2018-2019-2020 i spadający poziom pustostanów, najprawdopodobniej napędzi popyt na biura serwisowane i coworki. Nie jest wykluczone, że z elastycznych miejsc pracy w najbliższych latach mogą skorzystać firmy, które w tej chwili jeszcze o tym nie myślą czy sobie tego nie wyobrażają.
- Spodziewam się, że wiele dużych firm może wejść na polski rynek, w pierwszej kolejności wynajmując biuro właśnie w takiej przestrzeni – uważa Linda Sztyller. Według niej, można zaryzykować stwierdzenie, że coworking w przyszłości nie będzie traktowany jako druga opcja, a pierwsza.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.