Obiekt w Wieliczce będzie jednym z pierwszych biurowców drewnianych w Polsce. Kameralny budynek o powierzchni około 2,5 tys. mkw. stanie się nową siedzibą firmy ITA Tools, która specjalizuje się w dystrybucji i produkcji profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna.

Przed rozpoczęciem pracy nad projektem architekci pracowni APA Wojciechowski Architekci musieli sprawdzić, czy w Polsce można budować budynki o konstrukcji drewnianej. Potem trzeba było znaleźć producenta.

- Nawiązaliśmy kontakt z firmą belgijską, która nie tylko buduje obiekty z drewna, ale też produkuje i projektuje konstrukcje drewniane. W Polsce na razie dostępne jest drewno klejone wykorzystywane do budowy stropów basenów, ale są to rozwiązania zbyt drogie dla biurowców – tłumaczy Szymon Wojciechowski, prezes APA Wojciechowski.

Przy okazji należało obalić kilka mitów dotyczących drewna jako materiału konstrukcyjnego. Na przykład  ten o braku odporności ogniowej. Mało kto wie, że konstrukcje stalowe stanowią dużo większy problem. Konstrukcję drewniane podczas pożaru długo zachowują właściwości nośne, a nierozprzestrzenianie ognia załatwia się impregnacją odpowiednimi preparatami.

O drewnie w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL