• Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych - zauważa Knight Frank.
  • W pierwszym kwartale do użytku oddano dwa projekty: High 5ive III oraz Aquarius o łącznej powierzchni ponad 21 tys. mkw.
  • Nowa podaż stanowiła niecałe 10 proc. powierzchni oddanej w miastach regionalnych.

Analizując powierzchnię biurową na etapie budowy, do końca bieżącego roku planowo ma zostać ukończone około 24 proc. z realizowanych ponad 197 tys. mkw. Największymi inwestycjami, pozostającymi w budowie są: Brain Park (40 tys. mkw., Echo Investment), Ocean Office Park B (28,6 tys. mkw., Cavatina Holding) oraz Kreo (24,1 tys. mkw. , Ghelamco Poland).

- Kraków jako największy biurowy rynek regionalny, w dalszym ciągu jest naturalnym wyborem dla inwestorów i najemców. Korzyściami, które stoją za stolicą Małopolski jest niewątpliwie szeroki wybór powierzchni biurowej oraz jeden z najwyższych wolumenów transakcji najmu spośród sześciu miast regionalnych. Jestem przekonana, że planowana nowa podaż, która ma być oddana w 2022 roku, atrakcyjność miasta oraz potencjał w postaci dobrze wyedukowanych absolwentów, przyciągną nowych inwestorów oraz zachęcą dotychczasowych najemców do pozostania w Krakowie – komentuje Aleksandra Markiewicz, Associate Director w Knight Frank

Knight Frank sprawdza, co dzieje się ja krakowskim rynku nieruchomości

- Aktywność krakowskich najemców w I kw. 2022 roku w porównaniu z pozostałymi miastami była dość wysoka. Od stycznia do marca 2022 roku wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej osiągnął blisko 31,1 tys. mkw., co było wynikiem o 16 proc. wyższym od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jest to drugi najwyższy wynik, stanowiący blisko 20 proc. całkowitego wolumenu transakcji zawartych w miastach regionalnych – dodaje Katarzyna Bojar, Junior Consultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Na krakowskim rynku biurowym zauważalna jest zmiana w strukturze podpisanych umów najmu. O ile jeszcze do niedawna notowaliśmy znaczący udział renegocjacje, to na koniec marca nowe umowy stanowiły aż 90 proc. całkowitego popytu. Renegocjacje w istniejących budynkach stanowiły zaledwie 10 proc. wolumenu transakcji.

Relatywnie niska nowa podaż i dość wysoki popyt przełożyły się na spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec I kw. wyniósł 15,6 proc. Dobry sygnał na przyszłość, aczkolwiek odnosząc się do poprzednich lat, współczynnik wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.

Rosną koszty budowy

Dynamiczne zmiany, które przyświecały gospodarce w ostatnich latach, nie wpłynęły na znaczne wahania czynszów wywoławczych, które na koniec marca 2022 roku zaczynały się od 10,00 euro i dochodziły do 16,50 euro za mkw. Warto dodać, że biura w najbardziej prestiżowych lokalizacjach sięgały nawet 17,00 euro na mkw. miesięcznie. W najbliższym czasie należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej. 

Z drugiej strony, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych, z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl