Podatek dochodowy, zakaz handlu w niedziele, koniec użytkowania wieczystego, ustawa o REIT-ach... - zawirowania prawne, które miały miejsce w ostatnich latach i które dotknęły graczy rynku nieruchomości, na szczęście nie odstraszyły inwestorów lokujących kapitał w tym segmencie gospodarki. Niedogodności rekompensowała atrakcyjność sektora w Polsce na tle innych lokalizacji i wyższe stopy zwrotu z inwestycji. Stąd też rekordowe wartości transakcji, zwłaszcza w 2018 roku.

Wśród najbardziej kluczowych kwestii, które nie pozostaną bez wpływu na wzrost tempa inwestycji, jest m.in. przygotowanie planów miejscowych tam, gdzie ich teraz brak. Zdaniem przedstawicieli rynku, systemową słabością polskiego rynku jest też brak instytucjonalnych narzędzi takich jak fundusze emerytalne czy REIT-y. Bez nich udział polskich inwestorów i tych z mniejszym kapitałem nie zwiększy się. Kolejną istotną kwestią jest otoczenie regulacyjne na poziomie lokalnym. Z wyzwaniami mierzy się też branża centrów handlowych, która dziś stoi pod znakiem poszukiwania sposobów na zrekompensowanie potencjalnych strat wynikających z zakazu handlu w niedzielę.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (62%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL