PARTNERZY PORTALU

Eko-giganci. Oto najbardziej zielone biurowce w Polsce

Kolektory słoneczne, zielone dziedzińce i energooszczędne windy – to tylko kilka z całej gamy rozwiązań, które mają zbliżyć inwestycję do uzyskania 100 proc. w procesie certyfikacji, fot. mat. pras.
 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 13 lut 2022 20:54

Wyścig o zielone certyfikaty trwa w najlepsze. Inwestorzy rynku biurowego od kilku lat walczą o to, aby ich obiekty zdobywały coraz lepsze noty nie tylko w ogólnopolskich rankingach, ale i zagranicznych. Kolektory słoneczne, zielone dziedzińce i energooszczędne windy – to tylko kilka z całej gamy rozwiązań, które mają zbliżyć inwestycję do uzyskania 100 proc. w procesie certyfikacji. Który region wiedzie prym? Zielone podium należy do Krakowa.

 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 13 lut 2022 20:54

V.Offices

Lokalizacja: Kraków

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inwestor: AFI Europe

Architekt: Iliard Architecture & Project Management

Certyfikat: BREEAM Outstanding (98,8 proc.)

V.Offices to absolutny numer jeden polskiej certyfikacji biurowej. W 2021 roku budynek uzyskał 98,8 proc. w certyfikacji BREEAM, co w przełożyło się na poziom Outstanding. Jest to tym samym druga na świecie inwestycja z takim wynikiem w swojej kategorii - wyprzedza ją jedynie słynna londyńska siedziba firmy Bloomberg.

Budynek zlokalizowany jest w centrum Krakowa. Składa się z sześciu kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 24,7 tys. mkw. W V.Offices zastosowano szereg technologii i rozwiązań, które pozwoliły uzyskać świetne proekologiczne osiągi, redukując emisję dwutlenku węgla o 34 proc., zużycie energii o 37 proc. i wody o 55 proc. Najważniejsze z nich, to m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe, wodooszczędna armatura sanitarna, wysokowydajny system wentylacji, energooszczędne windy i oświetlenie czy wykończenie powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Podium Park A

Lokalizacja: Kraków

Inwestor: Podium Investment Polska

Architekt: URBA Architects, PRC Architekci

Certyfikat: BREEAM Oustanding (96,2 proc.)

Drugie miejsce w krajowym rankingu certyfikacji zajmuje krakowska inwestycja Podium Park A, która w 2018 roku dzięki 96,2 proc. uzyskała w certyfikacji BREEAM na poziom Outstading.

Zespół trzech budynków biurowych Podium Park A znajduje się w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. W połączonych ze sobą jedenastokondygnacyjnych budynkach zlokalizowane jest ponad 65 tys. mkw. powierzchni biurowej. Dla najemców zaprojektowano szereg rozwiązań wpierających ich zdrowie, samopoczucie i produktywność. To między innymi odpowiednia jakość powietrza wewnętrznego, komfort cieplny, dostęp do światła dziennego i widoku z okna, ogólnodostępne zielone dziedzińce pomiędzy budynkami, czy tarasy porośnięte zielenią na dachach łączników. Sposób funkcjonowania obiektu jest inspirowany ideą Powerhause, której celem jest propagowanie budownictwa o dodatnim bilansie energetycznym.

Kapelanka 42 B

Lokalizacja: Kraków

Inwestor: Skanska

Architekt: Medusa Group

Certyfikat: LEED Platinum (92 proc.)

Kapelanka 42B to krakowski biurowiec o powierzchni najmu ok. 12,2 tys. mkw., położony w południowo-zachodniej części miasta, nieopodal terenów rekreacyjnych – Parku Skały Twardowskiego i Zakrzówka.

Obiekt uzyskał 92 proc. w certyfikacji LEED, w kategorii EBOM. Jest ona dedykowana budynkom istniejącym i funkcjonującym, a uzyskany certyfikat – w przeciwieństwie do większości schematów – należy odnawiać minimum co pięć lat. Rozwiązania projektowe w zakresie konstrukcji, elewacji oraz instalacji wewnętrznych oparte zostały o technologie energooszczędne, pasywne, z zastosowaniem systemów inteligentnych. Modularny układ powierzchni w ramach kompleksu umożliwia indywidualną aranżację dla funkcji biurowej, zależnie od potrzeb najemców.

króLEWska

Lokalizacja: Warszawa

Inwestor: S+B Gruppe

Architekt: Ernst Hoffman

Certyfikat: LEED Platinum (92 proc.)

Budynek króLEWska położony jest w samym środku Centralnego Obszaru Biznesu stolicy. Całkowita powierzchnia tej ośmiopiętrowej bryły sięga 6 tys. mkw. Zewnętrzna część gmachu charakteryzuje się rzeźbiarsko ukształtowaną fasadą z pionowej siatki z oknami od podłogi do sufitu. Kubatura budynku oferuje tarasy lub balkony od 1 do 6 piętra. Przestronny taras na 6 piętrze jest dostępny dla wszystkich najemców. 

Budynek od początku był projektowany z myślą o wysokiej efektywności energetycznej i z powodzeniem uzyskał certyfikat LEED Platinum.

Poleczki Business Park Lisbon

Lokalizacja: Warszawa

Inwestor: UBM Development

Architekt: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska

Certyfikat: LEED Platinum (91 proc.)

Lisbon to trzecia faza warszawskiego kompleksu Poleczki Business Park, na którą składają się dwa 4-kondygnacyjne obiekty, oferujące najemcom ponad 17 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Biura wyposażone są w klimatyzację, podwieszane sufity, podnoszone podłogi, czujniki dymu oraz uchylne okna. W 2015 roku obiekt uzyskał certyfikat LEED na poziomie Platinum z wynikiem 91 proc. Jak twierdzi UBM Development, „to miasteczko w mieście, dla którego to inspiracją była idea miasta-ogrodu”.

Poznań Business Garden II

Lokalizacja: Poznań

Inwestor: Vastint

Architekt: Ahlqvist & Almqvist Arkitekter, Arcade Polska

Certyfikat: LEED Platinum (90 proc.)

Business Garden Poznań II to siedmiokondygnacyjny zespół budynków biurowych, którego powierzchnia wynosi 46 tys. mkw. W 2019 roku całość poznańskiego założenia otrzymała certyfikaty LEED na poziomie Platinum.

Szereg praktyk ograniczających zanieczyszczenie wody i minimalizujących emisję pyłu oraz program segregacji odpadów budowlanych wdrożono już na etapie prac budowlanych. Ponadto, 20 proc. użytych surowców, pod względem kosztów, zostało poddanych recyklingowi, a ponad 90 proc. materiałów projektowych pochodziło z regionu. Zastosowane w trakcie prac montażowych kleje, farby, uszczelniacze i wybrane podłogi zapewniają niski poziom szkodliwych emisji, pomagając zapewnić zdrowe środowisko wewnętrzne. Na wysokie noty wpłynęły również zastosowane przeszklenia, izolacje, dostęp do naturalnego światła, czy też ogólnodostępne zielone przestrzenie.

Business Garden Warszawa

Lokalizacja: Warszawa

Inwestor: Vastint

Architekt: JSK Architekci, Studio Fuksas

Certyfikat: LEED Platinum (89 proc.)

Wielofunkcyjny kompleks tworzy siedem kameralnych budynków biurowych o łącznej powierzchni 90 tys. mkw. Wyróżniającą cechą tego założenia jest architektura autorstwa JSK Architekci oraz otwarty na otaczającą przestrzeń miasta ogród, w którym wśród zieleni usytuowano strefy wypoczynku i pracy.

Za co przyznano platynowy certyfikat LEED? Wśród proekologicznych rozwiązań należy wyróżnić wprowadzenie kompleksowej strategii zarządzania wodą opadową. Funkcje gospodarowania ściekami opadowymi obejmują obszary ogrodów deszczowych, zbiorniki retencyjne i system skrzynek rozsączających. Dodatkowo, ok. 30 proc. materiałów budowlanych użytych w budynkach poddano recyklingowi, natomiast 50 proc. pochodziło z regionu, dzięki czemu zapewniono zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez transport na plac budowy.

High 5ive IV

Lokalizacja: Kraków

Inwestor: Skanska

Architekt: nsMoonStudio

Certyfikat: LEED Platinum (89 proc.)

High5ive to kompleks pięciu budynków biurowych, które łącznie dostarczają ok. 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w centrum Krakowa. Budynek nr IV, o powierzchni 23,5 tys. mkw.  w certyfikacji LEED uzyskał platynę z wynikiem 89 proc.

Przy obiekcie powstaje chodnik z zielonego betonu, który przy pomocy promieni słonecznych redukuje niebezpieczne związki ze spalin samochodowych (w tym dwutlenek azotu). Budynek jest przyjazny osobom dojeżdżającym do pracy na rowerach. Dodatkowo, w garażu podziemnym znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z certyfikacją, w budynku używana jest wodooszczędna armatura pozwalająca zaoszczędzić co najmniej 35 proc. wody oraz oświetlenie Led, które zmniejsza zużycie energii przez źródła światła do 50 proc. System wentylacji powstał w oparciu o wykorzystanie belek chłodzących, których głównym zadaniem jest wentylacja, odpowiednie chłodzenie i rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. W belkach nie ma wentylatora, dzięki czemu pracują cicho i pobierają bardzo mało energii. W biurowcach zamontowane zostały także nawilżacze adiabatyczne pozwalające na wykorzystanie lokalnej sieci ciepłowniczej jako źródła ciepła zamiast elektryczności, co jest tańsze i wymaga niższego zużycia energii pierwotnej – dzięki temu koszty są niższe, podobnie jak emisja CO2.

Alchemia III - Argon

Lokalizacja: Gdańsk

Inwestor: Torus

Architekt: APA Wojciechowski

Certyfikat: LEED Platinum (88 proc.)

Argon, trzeci etap gdańskiej Alchemii, to jeden z największych wolnostojących biurowców w Polsce. Ma on 14 kondygnacji nadziemnych i kształt litery H, a jego łączna powierzchnia do wynajęcia to blisko 38 tys. mkw., z czego na biura przypada ok. 36 tys. mkw. Budynek certyfikowany jest w LEED na najwyższym poziomie, Platinum.

Proekologiczne rozwiązania? Usługi w parterach oraz wszystkie kondygnacje biurowe są przeszklone na całej wysokość – z założenia każde stanowisko pracy ma dostęp do światła dziennego. Dzięki zwiększonej wydajności wentylacji mechanicznej oraz specjalnym filtrom na czerpniach, jakość powietrza we wnętrzach jest dużo wyższa niż wymagają tego polskie przepisy. Zastosowano liczne energooszczędne rozwiązania typu: odpowiednie oprawy oświetleniowe, czujniki obecności, bardziej wydajne urządzenia i instalacje budynkowe, wydajny system HVAC. Dodatkowo, zaprojektowane instalacje pozwalają łącznie na 45 proc. zmniejszenie zużycia wody do celów niekonsumpcyjnych.

Officyna I

Lokalizacja: Gdańsk

Inwestor: Torus

Architekt: APA Wojciechowski

Certyfikat: LEED Platinum (88 proc.)

Officyna (I etap) to kameralny budynek biurowo-usługowy zlokalizowany tuż przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku, który powstał na miejscu dawnej siedziby firmy Chemia. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe (ich łączna powierzchnia to blisko 900 mkw. Na wyższych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni blisko 4,2 tys. mkw.

Realizacja inwestycji wymagała zastosowania specjalnych technik budowlanych mających na celu wzmocnienie gruntu, na którym posadowiony został budynek Officyny, a także zabezpieczenie bezpośrednio przylegających do niego, sąsiednich kamienic.

GPP Business Park

Lokalizacja: Katowice

Inwestor: GPP (Górnośląski Park Przemysłowy)

Architekt: AT Architektura

Certyfikat: BREEAM (budynek Goeppert-Mayer: poziom Outstanding 86,39 proc.; Budynek Bloch: poziom Outstanding 86,7 proc.)

GPP Business Park to kompleks czterech energooszczędnych biurowców (Goeppert Mayer, Stern, Alder, Bloch) zlokalizowanych 2 km od centrum Katowic. Do zaoferowania jest łącznie 30 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i najwyższy wskaźnik miejsc parkingowych w Katowicach. W kompleksie zastosowano innowacyjne systemy energooszczędne oraz odnawialne źródła energii takie jak: tri-generacja, fotowoltaika, gazowe pompy ciepła  i windy odzyskujące energię – również podczas jazdy w górę. Połączenie nowoczesnych technologii pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o 50% i obniżenie kosztów mediów w porównaniu do standardowych budynków.  Kompleks stworzony został w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.  Zastosowane w obiektach najnowsze rozwiązania i technologie zostały nagrodzone Certyfikatem BREEAM.

Biurowiec im. Konrada Blocha stanowiący część Kompleksu GPP Business Park jest jedynym plus energetycznym biurowcem w Polsce w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania  ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że energia wyprodukowana w budynku w całości wystarcza na pokrycie  zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. Zastosowanie najnowszych technologii: trigeneracji, gazowych pomp ciepła oraz fotowoltaiki umożliwia minimalizacje kosztów eksploatacji i zapewnienie komfortu na najwyższym poziomie. 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • miroslaw 2022-02-15 09:11:44
  Pozdrawiamy autora artykułu z GPP Business Park w Katowicach
 • Krzysztof 2022-02-15 11:57:20
  Też jestem ciekawy, czy dla GPP Katowice zabrakło skali?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.205.56.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

PARTNERZY SERWISU

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POPULARNENewsletter propertynews.pl

Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail
Property News

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!