Elastyczne formy pracy- dla kogo przynoszą korzyści?


Elastyczne formy pracy niosą ze sobą oszczędności dla firm, zmniejszenie i poprawę produktywności, co będzie rzutować na całą gospodarkę. W Stanach Zjednoczonych, elastyczne formy pracy będą wytwarzać 4,5 biliona dolarów rocznie. Największy wzrost wartości dodanej brutto może spotkać Chiny — aż 193 proc.Coraz większa popularność elastycznych form pracy przyniesie korzyści również samym pracującym, którzy do 2030 roku oszczędzą 3,53 miliarda godzin przeznaczonych na dojazdy.
Do roku 2030, przewidywany wzrost elastycznych form pracy może wnieść do światowej gospodarki nawet 10,04 biliona dolarów. Takie wnioski płyną z pierwszego kompleksowego badania społeczno-gospodarczego dot. zmian praktyk w miejscu pracy, które zostało zlecone przez firmę Regus. Analizą zajęli się niezależni ekonomiści, którzy swym badaniem objęli 16 kluczowych krajów, zgłębiając temat elastycznej pracy w dwóch przedziałach czasowych: obecnie i do roku 2030.
Jak wynika z badania Regus, do roku 2030, elastyczne formy pracy będą stanowić od 8 do 13 proc. całego zatrudnienia w większości rozwiniętych krajów. Taka organizacja aktywności zawodowej przyniesie firmom oszczędności, pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne i znacznie poprawi produktywność zarówno przedsiębiorstw jak i samych pracowników.
Niższe koszty utrzymania przestrzeni biurowej, miliony zaoszczędzonych na dojazdach godzin to czynniki, które przyczyniają się do wzrostu wartości dodanej brutto elastycznej pracy w gospodarce. Największy przyrost stanowisk w elastycznych biurach przewidywane jest w Polsce i Chinach.
Przewiduje się, że dzięki elastycznym formom pracy wartość dodana brutto osiągnie największy wzrost w Chinach i w Indiach, wynoszący potencjalnie odpowiednio 193 proc. i 141 proc.. Dla Chin oznacza to 1,4 biliona dolarów, a dla Indii — 375,8 miliarda dolarów rocznie. W USA, procentowy wzrost gospodarczy z elastycznych form pracy wyniesie nieco mniej — 109%, jednak wartość dodana brutto jest najwyższa — 4,5 biliona dolarów.
Badanie wykazało, że elastyczna praca wpływa pozytywnie nie tylko na światowe gospodarki, ale pomaga ona również osobom aktywnym zawodowo. Pracownicy z elastycznych biur niemal dwa razy częściej potwierdzą, że lubią swoją pracę niż ich koledzy zza tradycyjnych biurek.
Ogromne znaczenie ma tu fakt, że ci pierwsi, oszczędzają niezwykle dużo czasu na dojazdach. Według modelu przyspieszonego rozwoju, który określa scenariusz badania, gdzie wzrost elastycznych form pracy jest szybszy niż obecnie, liczba godzin zaoszczędzonych na dojazdach do pracy wyniosłaby do roku 2030 - 3,53 miliarda. To równowartość czasu spędzanego w pracy rocznie przez 2,01 miliona osób.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.