PARTNERZY PORTALU

Europejski rynek nieruchomości wkracza w 2018 rok z dobrymi prognozami

Europejski rynek nieruchomości wkracza w 2018 rok z dobrymi prognozami
fot. Pixabay
 • Autor: PropertyNews.pl/PropertyWire.com
 • Dodano: 10 sty 2018 14:33

Europejski rynek nieruchomości komercyjnych rozpoczął rok 2018 z rozmachem. Dane za ubiegły rok wskazują, że ilość inwestycji przekroczyła tę z poprzedniego, 2016 roku.

 • Autor: PropertyNews.pl/PropertyWire.com
 • Dodano: 10 sty 2018 14:33

Raport dotyczący danych na temat rynku nieruchomości został opublikowany przez Knight Frank. Szczyt na rynku przypadał w 2015 roku, kiedy to zainwestowano ponad 350 miliardów euro. Jeśli wartość inwestycji za 2017 r. przekroczy 216 miliardów euro z 2016 roku, wciąż będzie niższa od szczytowej, sprzed dwóch lat.

Eksperci przewidują, że wartość i liczba transakcji w 2018 roku będzie podobna do tych z roku poprzedniego. Rosnąca dominacja dużych platform ma wspierać ilość inwestycji. Inwestorzy powinni skupić się na wzroście czynszów. Najaktywniejsze mają szansę stać się rynki takie jak Amsterdam czy Madryt, w których właśnie rozpędza się zysk związany ze wzrostem wynajmu. Na czele nadal będzie pozostawał rynek niemiecki. Fundamenty jego wzrostu utrzymują Berlin i Monachium - silne dużym zapotrzebowaniem ze strony najemców.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Raport przyznaje rolę fenomenu na rynku elastycznym miejscom pracy i coworkingowi. Technologia, wzrost samozatrudnienia oraz zmieniający się charakter siły roboczej wymagają zmian i przedefiniowania tradycyjnego miejsca pracy.

Rosnący apetyt na elastyczną przestrzeń biurową jest obecny na całym europejskim rynku, najsilniej w Londynie, Berlinie i Paryżu. Ten sektor będzie nadal się rozwijał, wraz z opracowaniem nowych koncepcji przestrzeni biurowej i usług niezbędnych dla potrzeb najemców.

Także sektor logistyczny w Europie cieszy się atrakcyjnością, z uwagi na wysokie zyski, jakość oraz wpływ na sektor e-commerce. Handel internetowy powoduje strukturalne zmiany, szczególnie przez generowanie zwiększonego popytu na centra logistyczne w pobliżu miast używane do błyskawicznych dostaw. Wraz z obecnymi w miastach obiektami logistycznymi tworzą one atrakcyjny łańcuch i wymagają od inwestorów i deweloperów większej dynamiki.

Rynek ma zostać wzmocniony wzrostem gospodarczym. Gospodarka strefy Euro w 2017 roku osiągnęła wyniki powyżej oczekiwań, sięgając najwyższych od ponad dekady. Ten wzrost, na poziomie 2 proc. ma się utrzymać także w 2018 roku, co wskazuje, że pomimo politycznych niepewności, silna europejska gospodarka wyszła na prostą i nadal się umacnia. Potencjalne zagrożenia związane są z wciąż niepewnym rządem w Niemczech i nadchodzącymi rozmowami koalicyjnymi, które mogą zakończyć się wcześniejszymi wyborami. W planach są również wybory we Włoszech w marcu i w Szwecji we wrześniu.

Jednocześnie monitorowany jest postęp w sprawie procesu niepodległości Katalonii, który silnie wpływa na rynek nieruchomości w Barcelonie. Głównym efektem jest odpływ inwestorów i najemców do bezpieczniejszego Madrytu.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • hempe 2018-05-28 13:47:10
  Rynek stwarza fajne możliwości inwestycyjne i naprawdę nie ma pod tym względem nic zaskakującego. Wolnych nieruchomości jest wiele. Problem tkwi bardziej w tym, że brakuje na to wszystko odpowiednich inwestorów. Ale jeśli popatrzycie na bazę JARTOM, to wychodzi na to, że w każdej lokalizacji można znaleźć coś atrakcyjnego.
 • aspori 2018-06-19 13:54:11
  Hal do przejęcia jest bardzo wiele, w różnych lokalizacjach i jeśli komuś tylko zależy teraz na dobrej inwestycji, to bez większych problemów jej dokona. Tak aktualnie wygląda rynek, a faktycznie w bazie JARTOM tych wolnych hal jest ogrom.
 • akoper 2018-07-04 13:48:55
  Potwierdzam JARTOM - nawet prześledźcie te hale, które pojawiły się w ciągu ostatnich miesięcy. Opcji inwestycyjnych jest po prostu ogrom. Bardziej brakuje poważnych inwestorów, którzy są w stanie te nieruchomości przejąć.
 • makadi 2018-07-19 13:44:49
  Można jakieś przykłady wolnych hal w centrum kraju? Pod produkcję, coś dużego, co nie będzie wymagało ogromnego nakładu? Podpowiedzcie proszę, nawet na wsiach. Twierdzicie, że tyle jest tych hal - proszę o konkrety.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!