• Grupa spółek Danone proponuje swoim pracownikom połączenie wyjazdu wypoczynkowego i pracy. 
  • Daje możliwość pracy z niemal dowolnego miejsca w Europie aż przez miesiąc.

Rozwiązanie jest niezależne od, wprowadzonego na stałe, modelu pracy hybrydowej, a elastyczne formy pracy to część realizowanej w firmie strategii budowania środowiska, będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju.

Nowoczesne środowisko pracy to takie, które skutecznie odpowiada na potrzeby pracowników w szybko zmieniającym się świecie. Dziś jedną z takich kluczowych potrzeb są elastyczne formy pracy. Rozwijamy je, by tworzyć jak najlepsze warunki do tego, aby nasi pracownicy mogli spełniać swoje marzenia, nie rezygnując przy tym z rozwoju zawodowego. Temu służy możliwość połączenia pracy z odpoczynkiem w niemal dowolnej części Europy. Taka propozycja przynosi pracownikom nowe możliwości organizowania czasu i - mam  nadzieję, że również większą satysfakcję nie tylko z pracy, ale po prostu z życia - mówi Magda Dybska-Tabor, dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w grupie spółek Danone w Polsce.

Dla wszystkich pracowników

Po rozwiązanie mogą sięgnąć wszyscy pracownicy, których charakter pracy na to pozwala. Wystarczy zgoda przełożonego, stały dostęp do Internetu oraz zadbanie o bezpieczne  i ergonomiczne miejsce do pracy. Co istotne - program działa niezależne od pracy hybrydowej, z której na co dzień korzystają pracownicy.

Workation ma w centrum stawiać troskę  o  dobrostan pracowników. Zatrudnieni Danone mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie oraz szereg rozwiązań, wspierających zachowanie dobrostanu psychicznego i fizycznego. Dzięki polityce rodzicielskiej można skorzystać z takich świadczeń, jak prywatny poród, wyprawka dla dziecka czy rodzinny pakiet opieki medycznej przez rok po urodzeniu się dziecka - podała firma.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl