PARTNERZY PORTALU

Fundusze wierzą w cud nad Wisłą

Fundusze wierzą w cud nad Wisłą
fot. Shutterstock
  • Autor: propertynews.pl
  • Dodano: 17 wrz 2020 11:00

Większość międzynarodowych funduszy oraz podmiotów inwestycyjnych nadal wierzy w cud nad Wisłą. Szukają okazji rynkowych, jednak na razie ich nie widać. Sektor magazynowy praktycznie nie doświadczył wzrostu stóp kapitalizacji, natomiast w biurach transakcje zamykały się zwykle na poziomach o ok. 5 proc. niższych. Część kupujących oczekuje korekty cen o 10 proc. i więcej, ale takie poziomy zniechęcają właścicieli do sprzedaży. Według niektórych graczy jesienią tego roku rozpocznie się wielka fala upadłości firm i wtedy okazje będę się pojawiać. Zapytaliśmy analityków rynku i inwestorów czy potwierdzają te prognozy.

  • Autor: propertynews.pl
  • Dodano: 17 wrz 2020 11:00

Pomimo historycznie wysokiego wyniku w pierwszej połowie roku, eksperci przewidują wyhamowanie aktywności inwestycyjnej w Polsce w drugim półroczu, a następnie szybkie odbicie w kolejnych 12 miesiącach.

Inwestycje teraz hamują. Odbiją w następnym roku

Wolumen inwestycyjny w pierwszej połowie bieżącego roku był o prawie 7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym – wynika z raportu firmy doradczej Cresa „Rynek inwestycyjny w Polsce w I połowie 2020 r.”

W pierwszej połowie 2020 r. odnotowano 52 transakcje o łącznej wartości ponad 2,85 mld euro. Dominującymi sektorami w pierwszym półroczu były rynki: biurowy oraz magazynowy, które wygenerowały łącznie 2,41 mld euro wolumenu inwestycyjnego. Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku handlowym wyniosła 0,45 mld euro, czyli prawie 16 proc. wolumenu. Z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację rynku hotelowego, którego działalność była zamrożona przez znaczną część pierwszego półrocza, nie sfinalizowano na nim żadnej transakcji.

– Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się w szczególności sektor magazynowy, w którym odnotowany wolumen przekroczył miliard euro, co jest rekordowym wynikiem dla tego sektora w pierwszym półroczu. Najbardziej atrakcyjne aktywa magazynowe oferują długoletnie umowy najmu, a dynamiczny rozwój branży e-commerce dodatkowo przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą klasą aktywów wśród zarówno najemców, jak i inwestorów – tłumaczy Paweł Nowakowski, dyrektor działu rynków kapitałowych Cresa Polska.

Wysoki stopień aktywności wykazywał Savills Investment Management, który był kupującym w trzech transakcjach nieruchomości magazynowych o łącznej wartości ponad 290 mln euro. Do najbardziej aktywnych inwestorów w pierwszej połowie 2020 r. należała również spółka CPI Property Group, która zakupiła pięć budynków biurowych w Warszawie za prawie 230 mln euro. Warto również podkreślić transakcję sprzedaży 61,49 proc. udziałów portfolio biurowego i handlowego GTC węgierskiemu inwestorowi Optima Investment za około 550 mln euro.

– W połowie 2020 r. stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych, zlokalizowanych w COB w Warszawie i z najemcami posiadającymi długie umowy najmu, kształtowały się na poziomie 4,5 proc. W przypadku nieruchomości magazynowych najbardziej atrakcyjne stopy kapitalizacji wynosiły 5,5 proc. i dotyczyły obiektów typu BTS z pojedynczym najemcą i umowami najmu zawartymi na okres 10 lat lub dłużej. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości handlowych osiągają poziom 5 proc. i dotyczą głównie dominujących, wielkomiejskich centrów handlowych, które skutecznie adaptują się do zachodzących przemian demograficznych i zmieniających się nawyków konsumentów – podsumowuje Paweł Nowakowski.

Dalej w tekście:
- Koronakryzys wydłuża transakcje: Beata Latoszek, dyrektor zarządzająca Deutsche Hypo w Polsce
- Sektory odporne, czyli bez alternatywy: Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills
- Polski rynek utrzymuje płynność:
- Szukający okazji są bardziej aktywni: Agnieszka Jachowicz,
dyrektor operacyjna PINK
- Polska logistycznym centrum Europy: Norbert Moraczewski,
Managing Partner Poland Kloepfel Real Estate
- Polski rynek utrzymuje płynność: Mariusz Grendowicz,
ekonomista, niezależny członek rady nadzorczej GTC SA

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!