Pomimo historycznie wysokiego wyniku w pierwszej połowie roku, eksperci przewidują wyhamowanie aktywności inwestycyjnej w Polsce w drugim półroczu, a następnie szybkie odbicie w kolejnych 12 miesiącach.

Inwestycje teraz hamują. Odbiją w następnym roku

Wolumen inwestycyjny w pierwszej połowie bieżącego roku był o prawie 7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym – wynika z raportu firmy doradczej Cresa „Rynek inwestycyjny w Polsce w I połowie 2020 r.”

W pierwszej połowie 2020 r. odnotowano 52 transakcje o łącznej wartości ponad 2,85 mld euro. Dominującymi sektorami w pierwszym półroczu były rynki: biurowy oraz magazynowy, które wygenerowały łącznie 2,41 mld euro wolumenu inwestycyjnego. Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku handlowym wyniosła 0,45 mld euro, czyli prawie 16 proc. wolumenu. Z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację rynku hotelowego, którego działalność była zamrożona przez znaczną część pierwszego półrocza, nie sfinalizowano na nim żadnej transakcji.

– Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się w szczególności sektor magazynowy, w którym odnotowany wolumen przekroczył miliard euro, co jest rekordowym wynikiem dla tego sektora w pierwszym półroczu. Najbardziej atrakcyjne aktywa magazynowe oferują długoletnie umowy najmu, a dynamiczny rozwój branży e-commerce dodatkowo przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą klasą aktywów wśród zarówno najemców, jak i inwestorów – tłumaczy Paweł Nowakowski, dyrektor działu rynków kapitałowych Cresa Polska.

Wysoki stopień aktywności wykazywał Savills Investment Management, który był kupującym w trzech transakcjach nieruchomości magazynowych o łącznej wartości ponad 290 mln euro. Do najbardziej aktywnych inwestorów w pierwszej połowie 2020 r. należała również spółka CPI Property Group, która zakupiła pięć budynków biurowych w Warszawie za prawie 230 mln euro. Warto również podkreślić transakcję sprzedaży 61,49 proc. udziałów portfolio biurowego i handlowego GTC węgierskiemu inwestorowi Optima Investment za około 550 mln euro.

– W połowie 2020 r. stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych, zlokalizowanych w COB w Warszawie i z najemcami posiadającymi długie umowy najmu, kształtowały się na poziomie 4,5 proc. W przypadku nieruchomości magazynowych najbardziej atrakcyjne stopy kapitalizacji wynosiły 5,5 proc. i dotyczyły obiektów typu BTS z pojedynczym najemcą i umowami najmu zawartymi na okres 10 lat lub dłużej. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości handlowych osiągają poziom 5 proc. i dotyczą głównie dominujących, wielkomiejskich centrów handlowych, które skutecznie adaptują się do zachodzących przemian demograficznych i zmieniających się nawyków konsumentów – podsumowuje Paweł Nowakowski.

Dalej w tekście:
- Koronakryzys wydłuża transakcje: Beata Latoszek, dyrektor zarządzająca Deutsche Hypo w Polsce
- Sektory odporne, czyli bez alternatywy: Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills
- Polski rynek utrzymuje płynność:
- Szukający okazji są bardziej aktywni: Agnieszka Jachowicz,
dyrektor operacyjna PINK
- Polska logistycznym centrum Europy: Norbert Moraczewski,
Managing Partner Poland Kloepfel Real Estate
- Polski rynek utrzymuje płynność: Mariusz Grendowicz,
ekonomista, niezależny członek rady nadzorczej GTC SA

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL