• Dla Cavatina Holding rok 2020 był rekordowy, zarówno jeżeli chodzi o realizację i start inwestycji, transakcje sprzedaży udziałów w naszych budynkach, ale też i umowy najmu.
  • Jedną z sił napędowych rozwoju sektora biurowego w Katowicach jest rosnący sektor IT i usług dla biznesu.
  • W ramach multifunkcyjnego kompleksu Global Office Park Cavatina Holding szykuje w Katowicach ponad 59 tys. mkw. GLA powierzchni.
  • Wzmacnia się trend planowania przestrzeni z funkcją mieszkaniową zlokalizowaną blisko usługowej, handlowej i biurowej.

Pandemia w pewnym momencie, zwłaszcza w początkowych miesiącach, sprawiła, że najemcy odkładali w czasie decyzje dotyczące relokacji czy zwiększenia powierzchni najmu. Dlatego w 2020 r. na rynku biurowym dominowały przedłużenia umów najmu, a nie nowe transakcje. Jednak wyraźnie widać  ożywienie rynku w postaci zapytań ze strony firm, podczas gdy kolejne międzynarodowe korporacje komunikują stopniowe powroty do biur.

Global Office Park w Katowicach
Global Office Park w Katowicach

- Cavatina Holding jest przykładem firmy deweloperskiej, która oparła się efektowi pandemii. Dla nas rok 2020 był rekordowy, zarówno jeżeli chodzi o realizację i start inwestycji, transakcje sprzedaży udziałów w naszych budynkach, ale też i umowy najmu. Od początku zeszłego roku do końca marca br. wynajęliśmy ponad 74 tys. mkw. powierzchni. Warto wskazać tu na przykład dużej umowy z Katowic – pod koniec roku firma ING Tech Poland wynajęła 16,6 tys. mkw. w realizowanym przez nas wielofunkcyjnym kompleksie Global Office Park. ING na początku roku deklarowało, że w swoich centrach w Warszawie i Katowicach do końca br. chce zatrudnić nawet 1500 osób - mówi Tomasz Zydorek, Leasing Director w Cavatina Holding. 

Rynek biurowy w Katowicach napędza sektor IT 

Jedną z sił napędowych rozwoju sektora biurowego w Katowicach jest rosnący sektor IT i usług dla biznesu. Od 2016 r. do 2020 r. liczba osób zatrudnionych w centrach usług w Katowicach wzrosła z nieco ponad 16 tys. do 27 tys. w 2020 r. A wg prognoz ABSL w 2021 r. liczba ta może zwiększyć się do 28,5 tys.

- Rynek usług dla biznesu w Polsce ma ogólnie duży potencjał wzrostu, tylko wzmocniony pandemicznymi doświadczeniami międzynarodowych firm. Na sile przybiera np. nearshoring, czyli trend lokowania jednostek biznesowych w krajach usytuowanych jak najbliżej docelowego rynku zbytu. Coraz więcej firm z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych z jednej strony tworzy centra usług na terenie krajów CEE, z drugiej strony firmy rozważają możliwości zmiany w łańcuchach dostaw: decydują się na przenoszenie procesów wcześniej outsourcingowanych do odległych części świata bliżej. I np. mówi się o tym, że zatrudnienie w sektorze może w kilku najbliższych latach wzrosnąć u nas nawet o 1/3 - mówi Tomasz Zydorek

ZAREJESTRUJ SIĘ NA PROPERTY FORUM ŚLĄSK

Podaż powierzchni biurowej - w Katowicach lepiej niż w innych regionach

Jak podaje Leasing Director w Cavatina Holding, podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach zbliża się do 600 tys. mkw. I chociaż w I kw. 2021 r., wg JLL, w głównych miastach regionalnych Polski oddano do użytku jedynie 47 tys. mkw., to w budowie jest 800 tys. mkw., z czego aż 24% to właśnie Katowice.

- Mamy w tym swój spory udział, ponieważ w ramach multifunkcyjnego kompleksu Global Office Park szykujemy ponad 59 tys. mkw. GLA powierzchni. Warty podkreślenia jest fakt, że stopień komercjalizacji zbliża się tam już do 50%. Jednocześnie współczynnik pustostanów w Katowicach jest sporo niższy od średniej dla wszystkich regionów – kształtuje się obecnie na poziomie 9,3%, a zarządzający firm działających na różnych rynkach chwalą między innymi ceny najmu w tym mieście, współpracę z lokalnymi uczelniami, jak i dobre usytuowanie miasta pod kątem komunikacji drogowej i lotniczej - dodaje Tomasz Zydorek z Cavatiny.

Dla nas rok 2020 był rekordowy, zarówno jeżeli chodzi o realizację i start inwestycji, transakcje sprzedaży udziałów w naszych budynkach, ale też i umowy najmu  - mówi Tomasz Zydorek, Leasing Director w Cavatina Holding
Dla nas rok 2020 był rekordowy, zarówno jeżeli chodzi o realizację i start inwestycji, transakcje sprzedaży udziałów w naszych budynkach, ale też i umowy najmu - mówi Tomasz Zydorek, Leasing Director w Cavatina Holding

Eksperci wskazują na możliwość wystąpienia luki podażowej na niektórych rynkach w latach 2022-2023, w związku z nieco niższą skłonnością deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji. Pomimo rosnących zasobów powierzchni biurowych CBRE spodziewa się spadku pustostanów w 2023 r. do poziomu najniższego od dekady. Taka świadomość może wpłynąć na przyspieszenie decyzji firm o najmie nowych powierzchni, póki rynek należy do nich.

Rośnie rynek mixed-use

Jeżeli chodzi o wciąż mocno rozgrzany rynek mieszkaniowy, to porównanie roku 2020 do 2019 pokazuje brak wpływu pandemii na tempo jego rozwoju. Po pierwszym kwartale br. na 6 głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce, deweloperzy odnotowali rekordową wręcz sprzedaż.

- Wzmocniła się także potrzeba zmian w podejściu do projektowania miast – ich mieszkańcy chcą mieć możliwość organizacji codziennego życia tak, aby nie tracić czasu na codzienne długie przejazdy. Czyli wzmacnia się trend planowania przestrzeni z funkcją mieszkaniową zlokalizowaną blisko usługowej, handlowej i biurowej. Dlatego na znaczeniu zyskują obiekty takie jak Global Office Park – z dobrze przemyślanym pod kątem lokalnych potrzeb mixem funkcji, dbałością o tereny zielone i do rekreacji wokół budynków oraz na tarasach - podkreśla Tomasz Zydorek

Jednocześnie eksperci szacują, że w Polsce wciąż występuje deficyt lokali mieszkaniowych w wysokości ok. 1,5 mln (JLL). Przez to, że nie każdego stać na zakup mieszkania, nie każdy też chce się na stałe związywać kredytem z jedną lokalizacją – w końcu i u nas, poza dalszym wzrostem rynku mieszkaniowego, tworzy się sektor PRS.

- U nas to wciąż ok. 4-5% rynku, podczas gdy w innych krajach Europy jest to nawet 25%. W kompleksach typu mixed-use, w których Cavatina Holding buduje powierzchnie biurowe, inna spółka należąca do tych samych właścicieli, Resi Capital, oferować będzie właśnie mieszkania na wynajem. Tym samym wspólnie tworzymy niemal samowystarczalne, w dodatku zaprojektowane na najwyższym poziomie, fragmenty miast. W Katowicach w GOP dostępnych będzie ponad 670 lokali mieszkaniowych na wynajem - dodaje Leasing Director w Cavatina Holding.

Jak dalej skutecznie przyciągać biznes na Śląsk? Jak nie zaprzepaścić potencjału regionu? Jak uchronić biznesy będące kołem zamachowym Metropolii? Jaka jest strategia władz na wejście w post-covidową rzeczywistość. A także jak kształtują się plany deweloperów. M.‌‌‌in. o tym będziemy rozmawiać 10 czerwca podczas Property Forum ONLINE – Regiony: Fokus na Śląsk

Jednym z Partnerów wydarzenia będzie Cavatina Holding.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl