Często słyszymy opinie, że sektor nieruchomościowy jest konserwatywny i mało otwarty na nowości. Co na to Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców RICS, organizacja, która w tym roku obchodzi 150 lat? 

Tina Paillet, Chair RICS Board in Europe: Trzeba przyznać, że branża nieruchomościowa jest bardzo tradycyjnym segmentem. Jednak to nie znaczy, że nie możemy być otwarci na nowości i zmiany. Jesteśmy w RICS świadomi, że przyszłość rynku leży w rozwoju sektora proptech. RICS od półtora wieku działa w interesie dobra publicznego. Staramy się upowszechniać wiedzę na temat nowych technologii, zwłaszcza że nieruchomości są jednym z ostatnich segmentów gospodarki, do którego wkracza proptech. To najlepszy dowód na to, że tradycja nie oznacza zamknięcia się na nowoczesność. 

Jak w takim razie przekonać przywiązaną do tradycji branżę, by zaczęła korzystać z rozwiązań proptechowych? 

Należy zmienić myślenie. Nakierować je na klienta, czyli użytkownika budynku. To on tworzy wartość obiektu, ponieważ budynki przez nikogo nie używane nie mają żadnej wartości. Dlatego uważam, że absolutnie najważniejsze jest zrozumienie, czego potrzebuje i szuka użytkownik nieruchomości. Tymczasem przez wiele lat byliśmy branżą skoncentrowaną na produkcie. Dzisiaj biznes nieruchomościowy musi być sfokusowany na kliencie.

 

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL