• EPAM wprowadził m.in. autorski system rezerwacji biurek, dzięki któremu możliwy jest bieżący monitoring obecności w biurze i utrzymanie jej na bezpiecznym, zgodnym z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, poziomie.
  • Komfort home office poprawia wypożyczenie niezbędnego sprzętu, na przykład dodatkowych monitorów i krzeseł biurowych. Pomocne są również szkolenia poświęcone ergonomii pracy z domu.
  • Obcokrajowcy w zespole? Ważnym elementem strategii komunikacji wewnętrznej w dobie pandemii jest zapewnienie pracownikom dostępu do bieżących informacji na temat obowiązujących w kraju restrykcji, niezbędnych dokumentów i procedur dotyczących osób przyjeżdżających do kraju i wyjeżdżających za granicę.

Mija rok odkąd firma EPAM Systems Poland wdrożyła w związku z pandemią covid-19 hybrydowy model pracy we wszystkich swoich biurach w Polsce. O powszechnym zadowoleniu z tego powodu może świadczyć fakt, że dzięki głosom pracowników, EPAM zdobył tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w IT w Polsce, zwyciężając w corocznym badaniu AudIT przeprowadzanym przez magazyn Computerworld.

Czytaj też: Przyszłością pracy biurowej jest elastyczność

Grupa obecna jest w pięciu miastach w Polsce: Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie. W okresie pandemii znacznie zwiększyła zatrudnienie i uruchomiła wiele nowych projektów. 

Zmiana trybu pracy na home office 

– W nowej, pandemicznej rzeczywistości kluczowe było zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników i ich rodzin – mówi Radosław Świętoń, Head of People EPAM Poland.

Niemal natychmiast po pojawieniu się informacji o pierwszych przypadkach zakażeń w kraju, zarekomendowano w firmie zmianę trybu pracy na home office.

- Nasze biura pozostały jednak otwarte i po zmianach w aranżacji pomieszczeń wspólnych i open space’ów, funkcjonują do dziś, w pełnym reżimie sanitarnym. Taki model pozwolił stworzyć komfortowe warunki pracy dla wszystkich pracowników, również tych, którzy z różnych względów nie mogą pracować zdalnie – dodaje Radosław Świętoń.

Czytaj też: Ricoh ceni budowanie społeczności biurowej

Oprócz wdrożenia wewnętrznych regulacji i zmiany aranżacji przestrzeni biurowych, EPAM wprowadził wiele rozwiązań usprawniających codzienną pracę. Jednym z nich jest autorski system rezerwacji biurek, dzięki któremu możliwy jest bieżący monitoring obecności w biurze i utrzymanie jej na bezpiecznym, zgodnym z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, poziomie.

– W EPAM Polska pracują setki obcokrajowców, dlatego ważnym elementem strategii komunikacji wewnętrznej w dobie pandemii było zapewnienie wszystkim pracownikom dostępu do bieżących informacji na temat obowiązujących w kraju restrykcji, niezbędnych dokumentów i procedur dotyczących osób przyjeżdżających do kraju i wyjeżdżających zagranicę. Dzięki wytężonej pracy naszych zespołów udało się w krótkim czasie stworzyć niezbędne bazy wiedzy i regularnie informować pracowników o zmianach wpływających na ich codzienne funkcjonowanie – mówi Radosław Świętoń. 

Wellbeing kluczem do sukcesu 

Aby zadbać o komfort pracy z domu, firma EPAM Systems umożliwiła pracownikom przechodzącym na pracę w trybie home office wypożyczenie niezbędnego sprzętu, na przykład dodatkowych monitorów i krzeseł biurowych. Przeprowadzono również serię szkoleń poświęconych ergonomii pracy z domu.

Czytaj też: Budżet partycypacyjny w biurowcu magnesem dla najemców

Ważnym elementem działań wewnętrznych było wsparcie pracowników i ich najbliższych w obszarze wellbeing. Działania lokalnych wellness clubs skupiły się na organizacji szkoleń ukierunkowanych na rozwój umiejętności i praktyk pozwalających dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Wszyscy pracownicy mogli korzystać z indywidualnych i grupowych sesji coachingowych – tzw. life coaching groups. Istotną rolę w utrzymaniu zaangażowania odegrali managerowie, wspierający pracowników w codziennej pracy. 

Czy w przyszłości wrócimy do dawnego modelu pracy? 

Obecnie, ze względu na ponowne zaostrzenie restrykcji pandemicznych firma zarekomendowała swoim pracownikom ograniczenie wizyt w biurze do niezbędnego minimum.

Czytaj też: Małe biura górą. Open space w niełasce

– Czy w przyszłości wrócimy do dawnego modelu pracy? Czas pokaże. Nasze biura są gotowe do wznowienia działalności w pełnym wymiarze. Słuchamy jednak głosów pracowników i klientów. Po ustaniu pandemii podejmiemy decyzję o przyszłym modelu funkcjonowania naszej organizacji w Polsce. Dziś mogę jednak przyznać z satysfakcją, że egzamin z pracy w trybie hybrydowym, jako organizacja, zdaliśmy śpiewająco – cieszy się Radosław Świętoń.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl