• W marcu 2022 miną dwa lata od momentu, w którym wielu z nas musiało przeorganizować swój styl życia, zmienić codzienne nawyki i dopasować otoczenie domowe do realiów pracy hybrydowej.
  • Jak dziś postrzegamy tę nową rzeczywistość? Samsung przeprowadził jedno z najszerzej zakrojonych ogólnoeuropejskich badań nad postpandemicznymi trendami w organizacji pracy.
  • Co pokazały wyniki? M.in. to, że co szósty zatrudniony w Polsce (15 proc.) przyznaje, iż ma problem z „odcięciem” się od pracy, a 12 proc. badanych chciałoby powrócić do modelu pracy od 9-17.

Firma technologiczna Samsung swoim badaniem objęła ponad 14 tys. pracowników w Europie, także w Polsce. Wyniki pokazują, że konwencjonalny podział pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym należy już do przeszłości. Aż 86 proc. Europejczyków żyjących w modelu hybrydowym deklaruje bowiem, że ich zdaniem nie ma już powrotu do pracy w trybie 9-17. Odsetek osób pragnących pozostać przy tym schemacie jest najniższy w Niemczech, Szwecji i Polsce – w krajach tych odpowiednio 7 proc., 11 proc. i 12 proc. badanych przedkłada pracę w ściśle określonych godzinach ponad rozwiązanie hybrydowe.

Możliwość pracy hybrydowej jest w Polsce uznawana za główną przyczynę poprawy produktywności (51 proc.), planowania i organizacji (48 proc.) oraz elastyczności dzięki pracy we własnym tempie (46 proc.) lub w zgodzie z ustalonym harmonogramem (44 proc.). Dwie piąte badanych (41 proc.) twierdzi, że zmienił się ich sposób myślenia, a 37 proc. ma większą motywację.

Z kolei 40 proc. polskich pracowników stwierdziło, że ich spojrzenie na życie hybrydowe zmieniło się na bardziej pozytywne w ciągu ostatnich 18 miesięcy, przy czym odsetek ten był większy wśród osób w wieku 18-34 lata (43 proc.) niż w grupie 35-54 lat (40 proc.) czy powyżej 55 lat (33 proc.). Głównymi powodami, dla których ich pogląd na życie w modelu hybrydowym poprawił się, jest to, że łatwiej jest im dopasować się do zadań domowych i innych zobowiązań (54 proc.), wykonać więcej zadań w krótszym czasie (44 proc.) i odpocząć w ciągu dnia (42 proc.). Jedna trzecia badanych mniej martwi się o swój wygląd (35 proc.), a tyle samo badanych zauważyło poprawę samopoczucia psychicznego.

- Hybrydowy model pracy w dzisiejszych czasach wydaje się być dobrze funkcjonującym rozwiązaniem, zarówno dla każdego z pracowników, jak i dla całej firmy. Nasz polski oddział Perfetti Van Melle również korzysta z tego systemu pracy, co pozytywnie wpływa na efektywność działań i daje możliwość łączenia zalet home office ze stacjonarną pracą w biurze - mówi Stephane Tikhomiroff, dyrektor generalny firmy Perfetti Van Melle Polska, producenta i dystrybutora słodyczy oraz gum do żucia.

„Zawsze dostępni”

Choć niektórzy perfekcyjnie opanowali sztukę życia hybrydowego, co szósta osoba zatrudniona w Polsce (15 proc.) ma problem z „odcięciem” się od pracy. W efekcie ma poczucie, że pracuje albo non stop, albo do późnych godzin nocnych.

Pracownicy wykorzystują swój czas zaoszczędzony na codziennych dojazdach do biura na różne sposoby. Najczęściej poświęcają go rodzinie (58 proc.), nadrabianiu zaległości w pracach domowych (52 proc.) i czytaniu (46 proc.). Kolejne 45 proc. osób ogląda telewizję czy filmy, ćwiczy (43 proc.) lub spędza czas w kuchni na gotowaniu i pieczeniu (43 proc.).

Korzystając z tego, że więcej czasu spędzamy w domu, możemy wykonywać w tym samym czasie więcej zadań niż kiedykolwiek – najpopularniejszym w Europie sposobem, w jaki radzimy sobie z wymogami zawodowymi i domowymi, jest realizowanie ich jednocześnie (30 proc.). Odsetek ten wynosi w Polsce 33 proc., przy czym trzech na dziesięciu badanych (28 proc.) twierdzi, że płynnie przechodzi od obowiązków zawodowych po domowe, podczas gdy jedna czwarta (26 proc.) żongluje zadaniami na przemian. Jeden na ośmiu badanych (13 proc.) korzysta ze wsparcia inteligentnych urządzeń domowych, a taki sam odsetek ucieka się do priorytetowego traktowania wymagań domowych kosztem swojej pracy.

Czytaj więcej na PulsHR

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl