W ubiegłym roku Grupa Buma sprzedała Partners Group portfel nieruchomości biurowych – czy to „ostatnio słowo” firmy na rynku biurowym? Czy planujecie Państwo nowe inwestycje?

Konrad Dziewoński: W styczniu sprzedane zostały krakowskie kompleksy biurowe Wadowicka 3, Tertium Business Park oraz budynki F1, F2 i G stanowiące część kompleksu biurowego Dot Office, a także udziały w zrealizowanym przez Grupę Buma kompleksie biurowym Cu Office we Wrocławiu. W dalszym ciągu na zlecenie nowego właściciela realizujemy prace budowlane budynku C powstającego w ramach kompleksu Wadowicka 3 oraz budynku B należącego do Tertium Business Park, a także wspieramy ich komercjalizację. Ponadto spółki Grupy Buma świadczą na rzecz nowego właściciela usługi facility i property management.

Dowiedz więcej: Kraków nadal będzie przyciągał biznes

Jeśli chodzi o planowane inwestycje biurowe mamy w naszej ofercie nowy kompleks biurowy TEN Office w doskonałej lokalizacji - przy ul. Tischnera w Krakowie. To zespół dwóch budynków klasy A oferujący łącznie 32 tys. mkw. powierzchni biurowej z bogato rozwiniętą strefą socjalną i licznymi udogodnieniami dla najemców. TEN Office jest wynikiem projektu, który umożliwia dopasowanie powierzchni do indywidualnych potrzeb klienta. Podobnie jest w przypadku dwóch budynków – L2 i M, które zostaną zrealizowane jako ostatnie etapy budowy kompleksu biurowego Dot Office w Krakowie.

Dot Office w Krakowie, mat. Buma
Dot Office w Krakowie, mat. Buma

To inwestycje „szyte na miarę”, będą realizowane pod klienta. Oprócz nowych projektów mamy również w ofercie powierzchnię biurową w budynku L1, najnowszym wśród wybudowanych w ramach Dot Office. W naszym banku ziemi mamy grunty zarówno pod inwestycje biurowe jak i mieszkaniowe, co daje nam duży komfort. W planach mamy kolejne, nowe akwizycje. Oglądamy różne działki, ale trzeba powiedzieć, że trudno jest kupić ciekawy teren. Jednak, jak każdy deweloper, trzymamy rękę na pulsie.

Buma wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie – At Office. Czy krótkoterminowy najem elastycznych powierzchni przyciąga najemców? Jak ocenia Pan potencjał tego rozwiązania i jakie macie Państwo plany dotyczące tego modelu?

At Office to szczególnie w obecnych czasach bardzo wygodne rozwiązanie. Najemcy doceniają nie tylko komfortową przestrzeń do pracy, ale przede wszystkim elastyczny okres najmu, chociaż muszę przyznać, że w pierwszych dniach pandemii biura At Office stały się „ofiarami” swojej elastyczności.

Jak pokazał czas dziś są one doskonałym rozwiązaniem dla firm, które w niepewnych czasach nie chcą wiązać się długoterminowymi umowami najmu. Również zmiana modelu pracy na zdalny bądź hybrydowy w przypadku wielu firm zdecydowała o rezygnacji z wielkopowierzchniowych biur na rzecz mniejszych, a równie komfortowych powierzchni. Biuro jest dla nich miejscem do kreatywnej pracy zespołowej z możliwością spotkania się ze współpracownikami. Elastyczny okres najmu może przyciągać również najemców kompleksów biurowych zainteresowanych  rozlokowaniem swoich pracowników w biurach tymczasowych, przy zachowaniu bezpiecznych odległości między nimi bez konieczności wprowadzania rotacyjnego systemu pracy czy też ograniczeniem kontaktu wydzielonych zespołów pracowników. Wśród najemców At Office są także firmy, które w związku z rozwojem potrzebują dodatkowej przestrzeni do pracy. Aktualnie nasze biura serwisowane znajdują się terenie kompleksu biurowego Wadowicka 3 i Dot Office w Krakowie oraz w Cu Office we Wrocławiu. Planujemy, że znajdą się one również w naszych kolejnych inwestycjach biurowych.

Dot Office w Krakowie, mat. Buma
Dot Office w Krakowie, mat. Buma

Grupa Buma to również generalne wykonawstwo. Jak rozwijacie Państwo tę gałąź biznesu?

Jesteśmy generalnym wykonawcą z ponad 20-letnim doświadczeniem. Jako generalny wykonawca budujemy nie tylko kompleksy biurowe, ale też inwestycje mieszkaniowe i  obiekty handlowo-usługowe, również dla inwestorów zewnętrznych. Obecnie realizujemy kilka dużych inwestycji mieszkaniowych zarówno w obrębie Grupy, jak i dla innych krakowskich deweloperów. Planujemy rozszerzyć swoją działalność w zakresie zamówień publicznych. W planach na najbliższy rok nie zapominamy również o tak znaczącej gałęzi naszej działalności, jaką są realizacje powierzchni biurowych zgodnie z indywidualnymi aranżacjami tzw. fit-out. Dodatkowo możemy wspomóc najemców w pracach aranżacyjnych związanych z powrotem do biur. U wielu najemców pojawia się potrzeba przeorganizowania powierzchni biurowych, tak aby były bardziej przyjazne dla pracowników i zapewniały bezpieczeństwo w dobie pandemii.

Po sprzedaży biurowców, nadal zajmujecie się Państwo zarządzaniem tymi nieruchomościami. Jakie plany na przyszłość ma Buma, jeśli chodzi o ten segment działalności?

Aktualnie zarządzamy ponad 170 tys. mkw. powierzchni biurowej, a ponad 90 proc. tej powierzchni jest własnością funduszy inwestycyjnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie we współpracy z największymi  międzynarodowymi korporacjami. W najbliższym czasie nasze portfolio zarządzanych inwestycji wzbogaci się o budynek C kompleksu Wadowicka 3 i budynek B Tertium Business Park.

Wadowicka 3 w Krakowie, mat. Buma
Wadowicka 3 w Krakowie, mat. Buma

W naszej działalności nie ograniczamy się jedynie do kompleksów biurowych, zarządzamy również biurami serwisowanymi, wspólnotami mieszkaniowymi, a także obiektami komercyjnymi. Świadczymy również usługi z zakresu facility management. Doświadczenie oraz kompleksowość pozwala nam na bardzo indywidualne dostosowanie modelu zarządzania do potrzeb klienta.

To, co nas wyróżnia to takie „gospodarskie” podejście do nieruchomości oraz budowanie pozytywnych relacji z najemcami. Zgrany i doświadczony zespół oraz szeroka wiedza naszych ekspertów to ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać. Dlatego też prowadzimy działania mające na celu rozwój tego segmentu naszej działalności, nie tylko w zakresie zarządzania nieruchomościami komercyjnymi ale też mieszkaniowymi.

Jak pandemia wpłynęła na Państwa działalność i nieruchomości, którymi zarządzacie? Jakie zmiany przeszły nieruchomości?

W zarządzanych przez nas kompleksach biurowych wdrożyliśmy szereg działań mających na celu odpowiedzialne korzystanie z przestrzeni wspólnych oraz zachowanie odpowiednich wymogów sanitarnych, a tym samym wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z najemcami kompleksów biurowych pozostajemy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje dotyczące nowej rzeczywistości biurowej.

Dot Office w Krakowie, mat. Buma
Dot Office w Krakowie, mat. Buma

Pandemia mocno namieszała na rynku nieruchomości komercyjnych. Dla wszystkich była to całkowicie nowa sytuacja i nie wiadomo było jak się rozwinie. Wszyscy musieliśmy się dostosować do nowej rzeczywistości. Cześć firm w dalszym ciągu pracuje zdalnie, jednakże są również takie, które powróciły do pracy w trybie hybrydowym lub wróciły do biura na dobre. W obecnej sytuacji wielu najemców weryfikuje zarówno swoje zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jak i oczekiwania względem miejsca do pracy. Nikt nie podejmuje decyzji o reorganizacji  powierzchni do pracy pochopnie, a przeprojektowanie wiąże się z dużymi kosztami. Z tego co widać, wielu najemców przygotowuje się do pracy hybrydowej i dostosowuje część powierzchni do pracy w takim trybie, zwracając szczególna uwagę na przestrzenie, w których pracownicy będą mogli w bezpieczny sposób wymieniać doświadczenia, kreować nowe rozwiązania i wreszcie uczestniczyć w czymś co popularnie nazywamy „socjalizowaniem”.

Dziękuję za rozmowę

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl