Miejsca pracy przyszłości: komfort na zielono


Trendy w zakresie zielonych biur i biurowców zmierzają̨ w kierunku prawdziwie zrównoważonego rozwoju – wynika z raportu „Future of Office Spaces” przygotowanego przez infuture.institute we współpracy ze spółką biurową Skanska.
Siedziba Amazon w Seattle pod trzema szklanymi kopułami mieści około 40 tys. sztuk roślin 400 różnych gatunków. W The Spheres sale konferencyjne mieszczą się m.in. w domkach na drzewie. Jest tam wybudowana rzeka i wodospad (którego szum ma koić i uspokajać pracowników, wpływając także pozytywnie na ich wellbeing i komfort).
„Zielony” trend dotarł również do Polski. W biurze Skanska, w jednym z pomieszczeń, na suficie znalazło się 120 roślin, umieszczonych w podwieszanych kuwetach. Na zielonej ścianie jest 396 roślin. W mobilnych donicach znajduje się 20 roślin (10 dużych i 10 średnich). Dzięki temu w biurowcu Spark udało się stworzyć biosferę, która czyni biuro bardziej zbliżone do łona natury, aniżeli do zamkniętych pomieszczeń.
„Wykorzystanie inspiracji płynących z natury, m.in.: zieleni i naturalnych materiałów, jest obecnie ważnym obszarem, który podlega ocenie w certyfikacji WELL Building Standard. Cały trend wpisuje się jednak w szerszą perspektywę patrzenia na biura także przez pryzmat całego obszaru związanego z budownictwem cyrkularnym, które staje się m.in. odpowiedzią na problem marnowania surowców i rosnącego zanieczyszczenia środowiska” - podają autorzy raportu. „Dziś nieustannie poszukuje się zatem coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań, co związane jest także z szeregiem wciąż rosnących wymogów prawnych. Wzorem stają się miejsca i biura, które maksymalizują korzyści dla ludzi przy minimalizowaniu ich wpływu na środowisko i planetę. Wciąż ważne jest także projektowanie biofilne (czyli przyroda jako struktura architektoniczna), a rośliny w przestrzeniach biurowych zajmują coraz więcej miejsca i uwagi zarówno projektantów, deweloperów, jak i pracodawców oraz samych pracowników”.
Zrównoważony rozwój to również innowacyjne technologie. Skanska może być pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Obecnie prowadzone są testy perowskitowych ogniw fotowoltaicznych na biurowcu Spark w Warszawie. To rewolucyjny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Dzięki temu, już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym, gdyż dzięki użyciu paneli, fasada budynku może stać się źródłem energii wytwarzanej ze słońca, nawet przy rozproszonym świetle. Jako że ogniwa są częściowo przezroczyste, można je montować również na oknach. Technologia perowskitowa oferuje liczne korzyści zarówno deweloperom, jak i najemcom czy lokalnym społecznościom – oznacza niższe koszty wdrożenia, ograniczenie zużycia i kosztu energii, a także zmniejszenie śladu węglowego.
Eksperci ocenili, że prawdopodobieństwo upowszechnienia tego trendu w perspektywie pięciu lat kształtuje się na poziomie prawie 60 proc. Gotowość do wykorzystania tego trendu w aranżacji wnętrz wynosi 47 proc.
Pobierz raport Skanska i infuture.institute
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.