PARTNERZY PORTALU

Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park na 4Buildings. Budynki samowystarczalne energetycznie to przyszłość

  • Autor: wnp.pl
  • Dodano: 14 lis 2019 08:36

W naszym czwartym budynku, oddanym w 2019 r., produkujemy tyle energii, że jest on samowystarczalny energetycznie. Obecnie uruchamiamy instalację fotowoltaiczną o mocy 27 kW na jego dachu - mówi WNP.PL Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park.

Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park, będzie prelegentem 4Buildings (15-17 listopada, MCK w Katowicach). To nowe wydarzenie Grupy PTWP dla wszystkich, którzy interesują się zrównoważonym budownictwem i ekologicznymi trendami.

- W budynku im. Konrada Blocha, czyli czwartym budynku w kompleksie GPP Business Park, produkowana jest energia w takiej ilości, że budynek jest samowystarczalny energetycznie. W sytuacji, kiedy nie mielibyśmy zasilania zewnętrznego, jesteśmy w stanie wszystkie funkcje w budynku prowadzić na 100 proc., łącznie z pełną klimatyzacją – mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przyznaje, że budowa takiego budynku jest droższa niż budynku standardowego, nie są to jednak koszty bardzo wysokie.

- Koszt jednego metra kwadratowego w budynku to ok. 6,5 tys. zł, łącznie z instalacją fotowoltaiczną na dachu i trigeneracją (produkcją energii elektrycznej, ciepła i chłodu - red.) - wylicza Mirosław Czarnik.

Koszt budowy budynku Bloch, wraz z zagospodarowaniem terenu, to 44 mln zł. Budynek ma 7,3 tys. mkw. powierzchni na sześciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej.

Na dachu budynku im. Konrada Blocha uruchamiana jest właśnie instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi 27 kW.

Dopiero za około pół roku będzie można powiedzieć, jak ona pracuje i jak się sprawdza.

GPP Business Park to kompleks czterech budynków biurowych, powstałych na terenach poprzemysłowych w Katowicach. W 2012 r. otwarto pierwszy energooszczędny biurowiec w ramach kompleksu GPP Business Park. W roku 2014 oddano do eksploatacji budynek drugi i trzeci, a z początkiem roku 2019 r. budynek czwarty.

- Czwarty obiekt, nazwany Bloch, od imienia urodzonego na Śląsku noblisty Konrada Blocha, jest plus energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że produkujemy w budynku więcej ciepła odpadowego w skojarzeniu z energią elektryczną niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym - tłumaczy Mirosław Czarnik.

Najważniejsze jest to, że wyprodukowana w budynku Bloch energia elektryczna w 100 proc. pokrywa jego zapotrzebowanie oraz najemców na ten rodzaj energii, bo dzięki temu biurowiec może normalnie funkcjonować w przypadku całkowitego i długotrwałego odcięcia od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz.

Energia potrzebna do zasilania urządzeń pomocniczych, takich jak pompy czy wentylatory, pochodzi z zainstalowanych na dachu biurowca paneli fotowoltaicznych. Moc instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku Bloch to 25 kW energii elektrycznej.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.125.76
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!