Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park na 4Buildings. Budynki samowystarczalne energetycznie to przyszłość
W naszym czwartym budynku, oddanym w 2019 r., produkujemy tyle energii, że jest on samowystarczalny energetycznie. Obecnie uruchamiamy instalację fotowoltaiczną o mocy 27 kW na jego dachu - mówi WNP.PL Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park.
- W budynku im. Konrada Blocha, czyli czwartym budynku w kompleksie GPP Business Park, produkowana jest energia w takiej ilości, że budynek jest samowystarczalny energetycznie. W sytuacji, kiedy nie mielibyśmy zasilania zewnętrznego, jesteśmy w stanie wszystkie funkcje w budynku prowadzić na 100 proc., łącznie z pełną klimatyzacją – mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park.
Przyznaje, że budowa takiego budynku jest droższa niż budynku standardowego, nie są to jednak koszty bardzo wysokie.
- Koszt jednego metra kwadratowego w budynku to ok. 6,5 tys. zł, łącznie z instalacją fotowoltaiczną na dachu i trigeneracją (produkcją energii elektrycznej, ciepła i chłodu - red.) - wylicza Mirosław Czarnik.
Koszt budowy budynku Bloch, wraz z zagospodarowaniem terenu, to 44 mln zł. Budynek ma 7,3 tys. mkw. powierzchni na sześciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej.
Na dachu budynku im. Konrada Blocha uruchamiana jest właśnie instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi 27 kW.
Dopiero za około pół roku będzie można powiedzieć, jak ona pracuje i jak się sprawdza.
GPP Business Park to kompleks czterech budynków biurowych, powstałych na terenach poprzemysłowych w Katowicach. W 2012 r. otwarto pierwszy energooszczędny biurowiec w ramach kompleksu GPP Business Park. W roku 2014 oddano do eksploatacji budynek drugi i trzeci, a z początkiem roku 2019 r. budynek czwarty.
- Czwarty obiekt, nazwany Bloch, od imienia urodzonego na Śląsku noblisty Konrada Blocha, jest plus energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że produkujemy w budynku więcej ciepła odpadowego w skojarzeniu z energią elektryczną niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym - tłumaczy Mirosław Czarnik.
Najważniejsze jest to, że wyprodukowana w budynku Bloch energia elektryczna w 100 proc. pokrywa jego zapotrzebowanie oraz najemców na ten rodzaj energii, bo dzięki temu biurowiec może normalnie funkcjonować w przypadku całkowitego i długotrwałego odcięcia od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz.
Energia potrzebna do zasilania urządzeń pomocniczych, takich jak pompy czy wentylatory, pochodzi z zainstalowanych na dachu biurowca paneli fotowoltaicznych. Moc instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku Bloch to 25 kW energii elektrycznej.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.