• Kinga Nowakowska, członek zarządu Capital Park: Na szczęście odchodzimy od inwestycji zamkniętych na miasto i mieszkańców czy też zupełnie oderwanych od kontekstu miejsca, w którym powstają.
  • Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment: Nowe, perspektywiczne biznesy, jak np. mieszkania na wynajem czy biura serwisowane dopełniają wielofunkcyjne projekty.
  • Rafał Malarz, prezes zarządu Cavatina Holding: Miastotwórcze projekty, biorące pod uwagę specyfikę miejsca i otoczenia, projektowane też z dużą dbałością o zieleń, najlepiej odpowiadają dziś na zmieniające się oczekiwania mieszkańców miast regionalnych.
  • Przemysław Chimczak-Bratkowski, partner w ThinkCo: Mieszkania na najem długoterminowy występują w założeniach mixed-use niewiele rzadziej niż lokale na sprzedaż.

 Do końca roku liczba częściowo ukończonych kompleksów mixed-use w Polsce może sięgnąć 37 – dwukrotnie więcej niż jeszcze trzy lata temu. Projekty o funkcji mieszanej są mile widziane przez lokalne władze dzięki swojej miastotwórczości, a inwestorzy cenią sobie dywersyfikację portfela. – piszą eksperci firmy ThinkCo, autorzy raportu „Wielofunkcyjne. Charakterystyka inwestycji mixed-use w Polsce i na świecie”.

Projekty mixed-use łączą dwa światy: ulice i galerie handlowe

Analiza stu projektów mixed-use z całego świata potwierdziła, że dominującymi funkcjami w inwestycjach mixed-use są handel (93 proc.), biura (84 proc.) i mieszkania (80 proc.). Najczęściej występującym elementem jest jednak gastronomia (95 proc.).

Jak czytamy w raporcie, restauracje, kawiarnie i bary tworzą silną synergię z niemal każdą funkcją obecną w mieście oraz dodają przestrzeniom publicznym witalności. Wyjątkowość miejsca buduje również funkcja kulturalna, obecna w 61 proc. projektów, wyprzedzająca hotele (46 proc.) i edukację (25 proc.).

Jak zaprogramować spontaniczną funkcję w projekcie mixed-use?

– Poza dominacją handlu, biur i mieszkań, nie możemy jednak mówić o utartych schematach funkcjonalnych. Nasz raport pokazuje jednak relacje pomiędzy funkcjami wynikające ze skali inwestycji, lokalizacji w mieście, czy przyjętych strategii inwestycyjnych. Ciekawy okazał się np. fakt, że mieszkania na najem długoterminowy występują w założeniach mixed-use niewiele rzadziej niż lokale na sprzedaż (64 proc. vs. 81 proc.). Z kolei niezależne małe sklepy są dużo ważniejsze dla stworzenia „miejsca” niż handel wielkopowierzchniowy (92 proc. vs. 39 proc.) – komentuje Przemysław Chimczak-Bratkowski, partner w ThinkCo.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL