Monopolis z kamieniem węgielnym


Na budowie centrum kulturalno-biurowego Monopolis odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
- Budimex rozpoczął budowę Monopolis w lutym 2018 r. Na budowie każdego dnia pracuje od 150 do 200 osób. Przez te 8 miesięcy wykonano ogrom prac oczyszczających, w tym również wyburzeniowych, które miały na celu wyrugowanie naleciałości i elementów wbudowanych tutaj w latach 70. i 80., elementów, które tę architekturę i przestrzeń de facto zniszczyły. Wykonano też ogrom prac, których potem nie będzie widać: wiele prac konstrukcyjnych przy fundamentach, ścianach i stropach. Wzmocniono m.in. fundamenty metodą jet grounting. To bardzo skomplikowana technologia polegająca na wwierceniu się pod fundamenty i wymianie ziemi na mieszankę betonową. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować bardzo istotne zamierzenie tego projektu: odkrycie pięknych, zabytkowych piwnic głównego gmachu rozlewni wódek, piwnic z ceglanymi sklepieniami i łukowymi stropami - powiedział Krzysztof Witkowski, prezes Virako, przed wmurowaniem kamienia węgielnego.
Jak podkreślił, teraz trwają prace przy oczyszczaniu elewacji metodą chemiczną, ciśnieniową i piaskowaniem. Pieczołowicie wymieniane są też zniszczone cegły. - Dzisiejszy dzień jest dniem symbolicznym, dniem w którym kończymy wzmacnianie oraz czyszczenie i rozpoczynamy realizację docelowego kształtu Monopolis. Widać już zarysy przyszłego gastro pasażu, w którym będą zlokalizowane kawiarnie i restauracje. Możemy też zobaczyć zarysy teatru z zapleczem, czy budynku, w którym znajdzie się klub dla dzieci. Jestem przekonany, że Monopolis to największa prywatna rewitalizacja w Łodzi od ponad 10 lat - dodał prezes Virako.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, pogratulowała inwestorowi: - To o czym rozmawialiśmy od wielu, wielu lat w tej chwili się urzeczywistnia. Gratuluję odwagi i determinacji. Bardzo się cieszę, że kolejne olbrzymie imperium, po imperium Poznańskiego i Scheiblera, odzyskuje blask. To trzeci taki kompleks realizowany w naszym mieście. I co mnie bardzo cieszy, realizowany przez łodzianina z krwi i kości, któremu zależy na Łodzi. Wierzę, że ten projekt przywróci blask dawnemu Polmosowi, ale przede wszystkim spowoduje, że znajdziemy kolejną świetną miejscówkę na mapie Łodzi.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.