• W perspektywie 2-3 lat rynek hotelarski powinien wrócić do dawnych kształtów. Dlatego paradoksalnie teraz jest najlepszy moment na inwestowanie w hotele.
  • Jeżeli wzrost rynku mieszkań na wynajem będzie stabilny, nie powinniśmy odczuwać zjawiska saturacji.
  • Domy senioralne już w Polsce powstają, choć jest to na razie niewielka skala. Można przypuszczać, że mogą stać się produktem inwestycyjnym na szerszą skalę. 
  • W budynkach biurowych będziemy obserwować dalszy rozwój innych funkcji, takich jak powierzchnie integracyjne czy relaksu.

 Jak pandemia zmieniła transakcyjny rynek nieruchomości? 

Grzegorz Skowroński, radca prawny specjalizujący się w prawie nieruchomości i budowlanym, partner Wolf Theiss: Covid-19 nie zmienił fundamentów rynku nieruchomości, ale przyspieszył pewne procesy, które były obecne już przed pandemią. Dobrym przykładem może być wpływ e-commerce na rynek nieruchomości komercyjnych, zarówno magazyny, jak i powierzchnie handlowe. Podobnie jest z innymi trendami, jak chociażby rozwój robotyki czy tzw. rewolucja przemysłowa 4.0. Wszystkie te procesy miały jednak miejsce jeszcze przed wydarzeniami, których początek powiązany jest z chińskim Wuhan.

Na rynku magazynowym obiekty znajdują nabywców już na wczesnym etapie realizacji projektu, prawda?

 Tak, transakcje typu forward sale, w których sprzedawana jest niezabudowana nieruchomość, to najlepszy dowód na duże zainteresowanie inwestorów, którzy dokonują „rezerwacji” projektu już na jego wczesnym etapie. Wydaje się, że logistyka na długo pozostanie wiodącym produktem w tej branży i ta sytuacja nie zmieni się szybko. Jednocześnie rozwój w sektorze nieruchomości logistycznych oddziałuje na pozostałe segmenty rynku. W szczególności rozwój e-commerce, z jednoczesnym skracaniem łańcuchów dostaw, wpłynął niekorzystnie na sprzedaż za pośrednictwem dużych obiektów handlowych. Dlatego też, o ile mniejsze parki handlowe dobrze odnajdują się w dzisiejszych czasach, to duże centra stoją obecnie przed wieloma wyzwaniami. Chciałbym jednak podkreślić, że wieszczenie końca nieruchomości handlowych na rynku transakcyjnym jest zdecydowanie przedwczesne, o ile w ogóle zasadne.

Uważam, że pozytywne perspektywy – oprócz sektora magazynowego – dotyczą także szeroko rozumianego sektora living, w szczególności projektów typu multifamily oraz akademików. Obok magazynów, to obecnie jeden z ciekawszych produktów, które czeka dalszy rozwój oraz zainteresowanie inwestorów.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL