Pracuje pan nad domami modułowymi. Nie przeszkadzają panu ograniczenia tego systemu, np. brak łuków i krągłości? 

Bogusław Barnaś, architekt, założyciel pracowni BXBstudio: Zgłosił się do nas inwestor, który chciałby produkować domy modułowe. Opracowaliśmy kilka wariantów – od małych dwudziestometrowych domków do ponad stumetrowych. Pracujemy nad technologią. Udało nam się uciec od typowego odbioru domu modułowego jako obiektu linearnego, ortogonalnego, zbudowanego z prostokątnych klocków. Wprowadziliśmy miękką, falistą linię, zatem projekt będzie się wyróżniał architektonicznie. Będzie też miał unikalny system konstrukcyjny. 

Przy takim projekcie trudno chyba będzie dać obiektom polski akcent. Panu przecież zależy na nadaniu architekturze polskiego sznytu? 

Domy modułowe mają być uniwersalne, tak, by dobrze się sprzedawały nie tylko w Polsce, ale rzeczywiście myślimy o tym, by jednak wskazywały na polski rodowód. Moja filozofia projektowa polega na tym, by domy wpisywały się w krajobraz. Najczęściej projektuję obiekty w Polsce, więc akcenty regionalne są oczywistą konsekwencją. Staram się też na nowo zbliżyć człowieka do natury, stąd poszukiwania różnych ekologicznych rozwiązań. 

Bogusława Barnasia będzie można spotkać na 4Buildings - nowym wydarzeniu Grupy PTWP, wydawcy m.in. propertynews.pl, propertydesign.pl oraz organizatora 4 Design Days - 4Buildings www.4buildings.pl.

Dalej w wywiadzie:

• O domu, który prywatyzuje Giewont.

• Czy futurystyczna wizja dzielnic symbiotycznych ziści się za 20 lat?

• Jak na tęsknotę za naturą odpowiada wieża mieszkalno-biurowo-usługowa Eco Warsaw Tower?

• O atucie osiedli z wielkiej płyty, czyli dużych terenach, na których można zbudować parkingi podziemne, a na ich dachach kameralne pawilony usługowe.

• Czy polska architektura ma cechę charakterystyczną?

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL