"W dniu 07 kwietnia br. rozpoczął się proces rozbiórki budynku starej siedziby TSKŻ. W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie stanu technicznego budynku przy pl. Grzybowskim 12/16, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy zakazał użytkowania obiektu oraz wszczął postępowanie egzekucyjne. Wszyscy najemcy oraz TSKŻ do końca lutego br. musieli opuścić budynek. Tymczasowa siedziba Stowarzyszenia mieści się obecnie przy ul. Bema 87 w Warszawie" - podkreślono.

Jak dodano, w nowym gmachu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce swoje miejsce znajdą m.in. Teatr Żydowski, Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, oraz inne organizacje żydowskie.

"Nowoczesna siedziba naszej organizacji i mieszczący się w niej nowoczesny Teatr Żydowski, dadzą impuls do odrodzenia się kulturalnego życia żydowskiego w Polsce" - powiedział, cytowany w komunikacie, przewodniczący Towarzystwa Artur Hofman. "W budynku, który powstanie nie zabraknie także miejsca dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata; chcemy się im odwdzięczyć za to, co zrobili dla naszego narodu w czasie wojny i zadbać, aby pamięć o Polskich Sprawiedliwych trwała jak najdłużej" - dodał Hofman.

Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pozwoli na organizowanie spotkań, wykładów, wystaw, projektów dokumentalnych, debat i warsztatów. Towarzystwo liczy na zainteresowanie projektem młodzieży z Izraela, Stanów Zjednoczonych i całej Europy. Porozumienie z fundacją From the Depths zakłada także utworzenie centrum wolontariatu dla Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Inicjatywę powstania Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w nowej siedzibie Towarzystwa poparł przewodniczący polsko-izraelskiej grupy w Knesecie Yehiel Hilik Bar - podano w komunikacie.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce jest największą organizacją żydowską w RP. Celem Towarzystwa jest zabieganie o pamięć przodków oraz dbanie o rozwój kultury żydowskiej w Polsce. Organizacja istnieje od 1950 roku, ma 16 oddziałów. Towarzystwo jest członkiem Europejskiego i Światowego Kongresu Żydów, a także od 2013 roku Israeli Jewish Congress. Przedstawiciel Towarzystwa jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl