PARTNERZY PORTALU

Optymizm na stołecznym rynku biurowym

Elżbieta Czerpak, Knight Frank, fot. materiały prasowe
  • Autor: PropertyNews
  • Dodano: 27 paź 2017 15:59

Pierwsze trzy kwartały roku przyniosły szereg nowych projektów w budowie, ale również rosnący popyt i coraz większą chłonność rynku. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku pustostanów w stolicy. W konsekwencji czynsze wywoławcze pozostają na stabilnym poziomie, a prognozy dotyczące stołecznego rynku są coraz bardziej optymistyczne - komentują eksperci Knight Frank.

  • Autor: PropertyNews
  • Dodano: 27 paź 2017 15:59

Z perspektywy popytu na stołecznym rynku nadal obserwujemy znaczne ożywienie najemców. W okresie od stycznia do końca września 2017 roku wynajęto niemal 600 tys. mkw., a wynik ten jest tylko kilkanaście procent niższy niż średni roczny popyt notowany w poprzednich latach. Strefy centralne, Służewiec oraz Aleje Jerozolimskie nadal cieszą się największym zainteresowaniem najemców. Rosnące zapotrzebowanie najemców na powierzchnię biurową w Warszawie odzwierciedla przede wszystkim bardzo wysoka absorpcja netto, która po trzech kwartałach 2017 roku przekroczyła 250 tys. mkw. i była zdecydowanie wyższa niż średnia roczna absorpcja z ostatnich pięciu lat - mówi Paweł Lothammer, dyrektor działu reprezentacji właściciela, Knight Frank.

- W konsekwencji, po kilku latach zdecydowanego wzrostu współczynnika pustostanów, możemy zauważyć wyraźne odwrócenie trendu. Już od początku roku w stolicy widoczny jest spadek współczynnika pustostanów, a tylko w ciągu minionego kwartału wskaźnik obniżył się o 1 pp.. Aktualnie współczynnik pustostanów w Warszawie szacowany jest na 12,9 proc. nowoczesnych zasobów, a najwięcej dostępnej powierzchni oferowane jest w centrum miasta i na Służewcu - dodaje.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od początku roku w Warszawie oddano do użytku piętnaście nowych projektów biurowych oferujących łącznie ponad 200 tys. mkw. powierzchni. Według planów deweloperów kolejne 100 tys. mkw. ma być dostarczone jeszcze w tym roku. Jeśli zostaną dotrzymane terminy, nowa podaż na koniec 2017 roku będzie porównywalna do średniej rocznej podaży z ostatnich lat. Choć jest to zdecydowanie niższy wynik niż ten odnotowany w poprzednim rekordowym roku, aktywność deweloperów na stołecznym rynku nie słabnie. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozpoczęto budowy pięciu obiektów o łącznej powierzchni 140 tys. mkw. W rezultacie, na koniec września 2017 roku w realizacji znajdowało się ponad 820 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tak wysokiego wolumenu w budowie nie odnotowano jeszcze nigdy na warszawskim rynku biurowym - komentuje Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badania rynku, Knight Frank.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na znaczący udział wielkoskalowych projektów w podaży w budowie, co przekłada się na wydłużony okres realizacji tych inwestycji. W konsekwencji, zdecydowana większość realizowanej aktualnie powierzchni zostanie oddana do użytku dopiero w 2019 i 2020 roku.  W konsekwencji, biorąc pod uwagę harmonogramy deweloperów realizujących nowe inwestycje, ale także ożywiony popyt i rosnącą chłonność rynku, w nadchodzących kwartałach spodziewany jest dalszy spadek współczynnika pustostanów - podsumowuje Elżbieta Czerpak.

- Optymizm na stołecznym rynku biurowym znalazł swoje odzwierciedlenie również w sektorze inwestycyjnym. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku w ramach transakcji nabycia biurowców w Warszawie zainwestowano blisko 390 mln euro. Jednocześnie stanowiły one ponad połowę wolumenu transakcji w sektorze biurowym w Polsce. Najważniejsze transakcje, przeprowadzone na warszawskim rynku inwestycyjnym w okresie od stycznia do września 2017 to: przejęcie warszawskiego Proximo I przez REICO (Ceska Sporitelna) oraz Warsaw Spire B przez CA Immo czy nabycie portfela nieruchomości biurowych BPH przez fundusz Octava. Ponadto jest kilka transakcji w toku, które powinny się finalizować niebawem, potwierdza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów rynkiem warszawskim. Obecnie najlepsze aktywa biurowe typu prime w centrum Warszawy wyceniane są przy stopie kapitalizacji na poziomie 5,25 proc. - 5,50 proc., a w przypadku biurowców usytuowanych poza centrum miasta stopy kapitalizacji oscylują wokół 7,00 proc. -7,50 proc. - Marcin Purgal, dyrektor w dziale rynków kapitałowych, Knight Frank.

Najnowszy raport Knight Frank Warszawa – Rynek biurowy III kw. 2017 dostępny jest do pobrania w wersji elektronicznej.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!