PARTNERZY PORTALU

Otwarto rozbudowany Gdański Park Naukowo-Technologiczny

  • Autor: PAP
  • Dodano: 12 lip 2013 14:59

W Gdańsku otwarto uroczyście w piątek rozbudowany Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego. Istnieje w nim 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny to instytucja, która ma tworzyć swoistą platformę do współpracy nauki i gospodarki. W tym celu współpracuje on z przedsiębiorstwami, uczelniami, studentami i młodymi firmami. Park powstał w 2006 r., a jego założycielem i właścicielem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jednym z gości uczestniczących w piątkowym otwarciu była komisarz UE ds. badań naukowych, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. "Stoicie na barkach takich gigantów jak Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy synowie Gdańska - Heweliusz czy Daniel Fahrenheit. Możecie czerpać też inspirację od prof. Hilarego Koprowskiego" - powiedziała w czasie uroczystości komisarz życząc przy tym sukcesów wszystkim polskim badaczom.

Geoghegan-Quinn przypomniała, że Polska wyjątkowo dobrze poradziła sobie z kryzysem, który w ostatnich latach dotykał kraje Unii. "Żeby jednak zachować te dobre wyniki, Polska musi jeszcze bardziej przyspieszyć w kierunku ekonomii napędzanej nauką, musi pobudzać ten ruch" - powiedziała komisarz dodając, że od czasu wejścia do Unii nasz kraj wiele już zrobił dla połączenia działań gospodarczych z działaniami badaczy i naukowców.

Komisarz UE przypomniała, że w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 pojawi się program badań i innowacji o nazwie "Horyzont 2020", z którego będzie mógł korzystać każdy kraj członkowi Unii. "Horyzont 2020 odnosi się do całego łańcucha innowacji: od podstawowych badań po produkty innowacyjne" - powiedziała dodając, że program zapewni pieniądze m.in. na różnego rodzaju testy, tworzenie prototypów czy programy pilotażowe dla badań napędzanych przez biznes.

"Takie Parki, jak ten gdański w Horyzoncie 2020 będą miejscem, gdzie odbywać się będzie interakcja między przemysłem a biznesem, tym samym dając iskrę, która pozwoli rozwijać innowacje" - powiedziała komisarz Geoghegan-Quinn.

B. premier a dziś europoseł Jerzy Buzek ocenił, że - w obliczu kryzysu, bez innowacji Europa sobie nie poradzi. Dodał, że politycy, w tym władze Unii i poszczególnych państw, są odpowiedzialni za stworzenie odpowiednich warunków do partnerskiej współpracy pomiędzy przemysłem a nauką.

Obok komisarz UE oraz Jerzego Buzka w otwarciu Parku wzięli też udział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński oraz wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2006 r., kiedy to rozpoczęto adaptację na jego potrzeby Gdańskich Zakładów Graficznych. W kolejnych latach Park był rozbudowywany m.in. z funduszy unijnych przeznaczonych na podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dziś Park dysponuje obiektami o łącznej powierzchni 40 tys. m kw. Koszt jego budowy wyniósł w sumie około 150 mln zł.

W Parku istnieje około 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii, przede wszystkim w dziedzinach biotechnologii, IT oraz energetyce. Na jego terenie znajdują się też laboratoria, hale produkcyjne i inkubator przedsiębiorczości. Park zapewnia swoim lokatorom usługi administracyjne, prawne, księgowe, doradcze, szkoleniowe, a także zaplecze socjalne w postaci żłobka i przedszkola przyzakładowego. Mają tu też miejsce wydarzenia kulturalne adresowane do mieszkańców Trójmiasta i okolic.

GPNT nosi imię światowej sławy wirusologa i immunologa polskiego pochodzenia, prof. Hilarego Koprowskiego, odkrywcy szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Zmarły w kwietniu 2013 r. uczony pracował i na stałe mieszkał w USA. Gdy Gdański Park Naukowo-Technologiczny we wrześniu 2008 roku otrzymywał jego imię, prof. Koprowski był gościem honorowym uroczystości.

 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!