Pierwszy kwartał należał do Trójmiasta. Rośnie podaż, spada liczba pustostanów biurowych


W pierwszym kwartalne tego roku Trójmiasto odnotowało najwyższą podaż w regionach - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cresa. Zgodnie z „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście, I kwartał 2018 roku” nowa podaż na trójmiejskim rynku biurowym w pierwszym kwartale br. wyniosła 45,69 tys. mkw.
W tym samym czasie odnotowano popyt na poziomie 13,4 tys. mkw.
Zasoby biurowe Trójmiasta w ciągu roku wzrosły o prawie 17 proc., do poziomu 743,500 mkw. Poziom pustostanów w I kwartale spadł do 7,7 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2012 r. (6,7 proc.), natomiast absorpcja wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 45,7 tys. mkw.
– Po bardzo dobrym minionym roku na rynku nieruchomości biurowych w aglomeracji trójmiejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r. nadal utrzymuje się hossa. Na razie Trójmiasto nie tylko nie dało się wyprzedzić Poznaniowi, Łodzi czy Katowicom, pod względem całkowitych zasobów, ale dodatkowo odnotowuje najwyższą liczbę nowej powierzchni wśród rynków regionalnych, zachowując przy tym najniższy wskaźnik pustostanów – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor trójmiejskiego biura w firmie Cresa Polska.
Wolumen transakcji wyniósł 13,4 tys. mkw. Większość, bo aż 69,8 proc. stanowiły nowe umowy, 15,9 proc. to renegocjacje, a 14,3 proc. – ekspansje. Najbardziej znaczące umowy to wynajęcie przez Arrow 4 tys. mkw. w Olivia Business Centre, przedłużenie umowy przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe na 2 tys. mkw. w Alchemia I oraz zwiększenie powierzchni biura o 1,5 tys. mkw. w Alchemia III Argon (poufny najemca).
Czynsze wywoławcze w budynkach biurowych w Trójmieście wynoszą 11-16,5 euro za mkw. miesięcznie – w zależności od lokalizacji, standardu i długości umowy najmu.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.