Polska awansuje pod względem transparentności rynku nieruchomości


Polska awansuje z miejsca 17 na 13 w Globalnym Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości i jest oceniana wyżej od Szwajcarii, Danii czy Japonii. Dziesięć wysoko transparentnych krajów przyciąga 75 proc. światowych inwestycji w nieruchomości komercyjne - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez JLL i LaSalle Investment Management.
Z najnowszego Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości 2016 (Global Real Estate Transparency Index – GRETI), że w ciągu ostatnich dwóch lat dwie trzecie badanych krajów odnotowało postęp w tym obszarze. Najbardziej transparentne rynki świata to Wielka Brytania, Australia, Kanada, Stany Zjednoczone, Francja, Nowa Zelandia, Holandia, Irlandia, Niemcy i Finlandia. Dziesięć krajów, znajdujących się najwyżej w rankingu GRETI przyciąga 75 proc. światowych inwestycji w nieruchomości komercyjne, co pokazuje, w jaki sposób przejrzystość rynków przekłada się na napływ kapitału i decyzje inwestycyjne.
Bardzo dobry wynik w tegorocznym zestawieniu zarejestrowała Polska.
- W najnowszym rankingu GRETI opracowywanym przez JLL, Polska awansuje z miejsca 17 na 13 wyprzedzając takie kraje jak Szwajcaria, Belgia, Dania czy Norwegia. Do awansu przyczyniły się m.in. lepsza dostępność spójnych danych rynkowych dotycząca coraz większej grupy polskich miast, postęp w opracowaniu planów zagospodarowania przestrzennego, czy zaawansowanie prac przy uruchomieniu polskich funduszy typu REIT, które byłyby notowane na GPW. Polska notuje jednocześnie najlepszy wynik wśród krajów Europy Środkowo – Wschodniej. W tegorocznym rankingu Czechy zajmują miejsce 20, Węgry – 26, Słowacja – 29, a Rumunia 30. Warto również zauważyć, że Słowacja i Rumunia przeszły do kategorii rynków transparentnych w porównaniu z ostatnią edycją rankingu w 2014 roku - komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Od 2014 r. poprawę w obszarze transparentności zanotowało dwie trzecie rynków. Jest to związane z napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz aktywnością najemców korporacyjnych. Zarówno inwestorzy, jak i korporacje dążą do wdrożenia reform dotyczących transparentności, a rządy państw dostrzegają, że niski poziom przejrzystości ma zły wpływ na inwestycje wewnętrzne, długoterminowe perspektywy rozwoju gospodarczego oraz jakość życia obywateli.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.