Polska regionalnym potentatem w obszarze zrównoważonego budownictwa

Z 1,75 mln mkw. powierzchni biurowej z certyfikatem w Europie Środkowo - Wschodniej, 730 000 mkw. przypada na Polskę - wynika z danych JLL. Firma doradcza JLL przeanalizowała trendy związane ze zrównoważonym budownictwem na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowo - Wschodniej.
- Rynek nieruchomości komercyjnych ma zasadnicze znaczenie w staraniach o poprawę stanu środowiska naturalnego czy zahamowanie zmian klimatycznych. Z szacunków UNEP - Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wynika, że globalnie budynki konsumują 40 proc. energii, 30 proc. surowców, a także produkują jedną trzecią gazów cieplarnianych - komentuje Kevin Turpin, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.
Zgodnie z dyrektywą 2010/31/EU, od 2020 wszystkie nowo powstające budynki w Unii Europejskiej będą musiały udowodnić, że są obiektami o niemal zerowym bilansie energetycznym. Pakiet ustaw klimatycznych wyznaczających kierunki polityki ekologicznej państw członkowskich zakłada np. konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia energii w już istniejących budynkach. Dlatego m.in. jednym z najważniejszych proekologicznych trendów na rynku nieruchomości jest rozpowszechnianie się standardów budownictwa zrównoważonego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.