Kim jest dziś deweloper? Jak zmienia się jego rola w miastach? Podczas dyskusji na Property Forum 2019 "Deweloper 2.0" paneliści podkreślali nową rolę, ale też wyzwania, które pojawiły się przed rynkowymi graczami. 

Jak było

– Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele zmieniło się przez ostatnie lata. Wcześniej nieruchomości komercyjne praktycznie nie istniały – mówiła Ewelina Kałużna, członek zarządu, Business Link w Polsce i Czechach, członek zarządu, Skanska Property Poland.

Ekspertka przypomniała, że dopiero gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, zaczęły powstawać biurowce: najpierw w Warszawie. - Zmieniło się bardzo dużo. Zmieniło się podejście deweloperów, najemców, podejście do biznesu. Inwestorzy zagraniczni byli wtedy dużo bardziej zachowawczy - nawet Skanska budowała wtedy jeden budynek rocznie i dopóki go nie skończyła i nie sprzedała, nie było możliwości budowy kolejnego. Dzisiaj budujemy 10 budynków jednocześnie – podkreślała Ewelina Kałużna.

Jak zmieniła się rola dewelopera

Zmiany potwierdza Nicklas Lindberg prezes zarządu, Echo Investment - deweloper,  który znany jest z projektów miastotwórczych, o strukturze mixed-used, tworzących fragmenty miast. 

– Przyjechałem do Polski 11 lat temu, z Rosji. Od tego czasu wiele zmieniło się na rynku deweloperskim. Echo Investment zmieniło też sposób patrzenia na budynek – mówił Nicklas Lindberg. – Skupiliśmy się bardziej na otoczeniu budynku. Myślimy w perspektywie kreowania miejsca, dzielnicy, „destination places”. Jako deweloper bierzemy odpowiedzialność za tworzenie pewnego fragmentu miasta. Przyszłościowa jest też bliższa współpraca z miastem, z władzami miasta, bo jako deweloper nie budujemy tylko budynków, tylko naprawdę kreujemy nowe miejsca, gdzie można żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywki. Z perspektywy 11 lat, zmiany idą w kierunku powstawania miejsc mixed-used, co nie dzieje się tylko w Polsce, ale w całej Europie – zaznaczał prezes Echo.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL