Rynek biurowy nie zwalnia. Do gry wkraczają mniejsze miasta


Kolejny kwartał wzrostów odnotowano na rynku biurowym w Polsce. Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., co potwierdza doskonałą kondycję polskiego sektora biurowego. Bardzo dobra kondycja rynku biurowego w Polsce znajduje odzwierciedlenie w wysokim popycie na biura. Do gry wkraczają mniejsze miasta.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2018 r.
- Polski rynek biurowy notuje bardzo dobre wyniki i spodziewamy się kontynuacji tego pozytywnego trendu. W ostatnim czasie Tholons zaktualizował swój coroczny ranking „Services Globalisation City Index”, uwzględniając w nim aż cztery miasta z Polski – Kraków, Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Ponadto, od września jesteśmy oficjalnie zaliczani do grona państw rozwiniętych wg indeksu agencji FTSE Russel. Uznanie ze strony międzynarodowych agencji będzie z pewnością sprzyjać wizerunkowi inwestycyjnemu Polski i przekładać się na kontynuację dynamicznego rozwoju nieruchomości komercyjnych, nie tylko w największych miastach - komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.
- Bardzo dobra kondycja rynku biurowego w Polsce znajduje odzwierciedlenie w wysokim popycie na biura. Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., z czego prawie 420 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą. Co ciekawe, międzynarodowe korporacje coraz częściej są zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze. Świadczą o tym umowy najmu podpisane np. w Gliwicach, Rzeszowie, czy Białymstoku - tłumaczy Hanna Dąbrowska, analityk rynku, JLL.
Największe tegoroczne umowy najmu zawarły takie firmy jak: Deloitte (22, 1 tys. mkw., Q22 w Warszawie), Santander Consumer Bank (trzy kontrakty: 17 tys. mkw. w budynku na potrzeby własne we Wrocławiu; 14,8 tys. mkw. w Business Garden w Poznaniu; 10 tys. mkw. w Business Garden we Wrocławiu), KNF (14,8 tys. mkw. w Pięknej 2.0, w Warszawie), WeWork (14,2 tys. mkw. mkw. w Mennica Legacy Tower, w Warszawie), CiC (13, 5 tys. mkw. w Varso II w Warszawie), Capgemini (11,9 tys. mkw. w Rondo Business Park w Krakowie), PLL LOT (11,8 tys. mkw. na potrzeby własne w Warszawie), Ad Pilot (10,3 tys. mkw. w Wolf Marszałkowska w Warszawie) oraz Sii (10, 1 tys. mkw. w Olivii Prime A w Trójmieście).
Podaż – w górę
Duże zainteresowanie rynkami biurowymi w Polsce ma oczywiste przełożenie na wzrost podaży. Aktualnie polski rynek oferuje 10,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 5,4 mln mkw. przypada na Warszawę. Zasoby na głównych rynkach regionalnych przekroczyły już poziom 4,8 mln mkw., z czego Kraków i Wrocław dysponują zapleczem biurowym powyżej 1 mln mkw., natomiast Katowice, Poznań i Łódź zbliżają się do granicy 500 tys. mkw. powierzchni.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.