Rynek nieruchomości znów przyspieszył


Deutsche Hypo poinformowało o wzroście wskaźnika Reecox Euro-Score w drugim kwartale tego roku. W pierwszym kwartale 2018 r. po raz pierwszy od dawna zarysowała się tendencja spadkowa. W porównaniu z innymi rynkami europejskimi koniunktura rynku nieruchomości w Polsce rozwijała się w sposób mniej chwiejny.
Obecnie wskaźnik Euro-Score Reecox znajduje się na poziomie 246,5 punktów, w porównaniu z pierwszym kwartałem odpowiada to wzrostowi o 2,0 proc. lub 4,9 punktów.
- Europejski rynek nieruchomości prezentuje się nadzwyczaj stabilnie. O ile w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy jeszcze ujemną tendencję wskaźnika REECOX, to teraz znajdujemy się ponownie w pobliżu wysokiego poziomu ostatniego roku. Zdaje się prawie, jakby nic nie mogło wstrząsnąć rynkiem. Nieustanny spór handlowy pomiędzy USA a Chinami i Europą daje przy tym zdecydowany powód do niepokoju. Zarówno niemiecka, jak i europejska gospodarka nieruchomościami opiera się na otwartej Europie. Likwidacja wolnego handlu miałaby fatalne skutki - nie tylko dla rynku nieruchomości. Gospodarka Europy wygląda na nienaruszoną, zadaniem polityki jest teraz stworzenie stabilnych i bezpiecznych warunków ogólnych również na przyszłość - mówi Sabine Barthauer Member of the Board of Managing Directors, Deutsche Hypo.
Europejska koniunktura na rynku nieruchomości od połowy 2016 r. dynamicznie się rozwija. W pierwszym kwartale 2018 r. po raz pierwszy od dawna zarysowała się tendencja spadkowa, która jednak nie miała kontynuacji w drugim kwartale. W kwietniu po dołku z poprzednich miesięcy nastąpiła wyraźna poprawa i dalszy przebieg kwartału wykazywał tendencję dodatnią. Obecnie wskaźnik Euro-Score Reecox znajduje się na poziomie 246,5 punktów, w porównaniu z pierwszym kwartałem odpowiada to wzrostowi o 2,0 proc. lub 4,9 punktów. Należy odczekać, w jakim kierunku będzie rozwijał się wskaźnik Euro-Score, obecnie nie jest widoczny wyraźny trend. Można jednak stwierdzić, że koniunktura na rynku nieruchomości znajduje się wciąż na jednym z najwyższych historycznych poziomów.
Z wyjątkiem Holandii rozwój we wszystkich badanych krajach na poziomie kwartału był dodatni. Wybija się przy tym wyraźny wzrost koniunktury na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii o 3,4 proc. W związku ze swoim rozmiarem i odpowiednią wagą ma ona duży wpływ na wyliczenie wskaźnika Euro-Scores. Rozwój koniunktury nieruchomości na drugim pod względem wielkości w Europie rynku niemieckim również przebiega w kierunku dodatnim. O ile na początku roku spadek zaznaczył się tu szczególnie mocno, to w drugim kwartale wartość wynosząca 310,7 znowu leży o 1,7 proc. powyżej poprzedniego kwartału i tym samym powyżej stanu z września 2017 r.
Gdy przyjrzymy się wykresom miesięcznym, pokaże się jednak nieco inny obraz niż w porównaniu kwartalnym. W porównaniu z majem w obserwowanych krajach można zauważyć raczej stagnację, częściowo także lekkie zakłócenie. Mały wyjątek stanowi tu Hiszpania, gdzie koniunktura poprawiła się po słabym maju i wzrosła o ok. 1,8 proc..
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.