O sytuacji i perspektywach rozwoju sektora usług biznesowych w Polsce, wyzwaniach dla branży na świecie, nowych modelach biznesowych i uwarunkowaniach ekonomicznych, społecznych oraz politycznych dyskutowano podczas zakończonej w środę krakowskiej konferencji ABSL, organizacji zrzeszającej globalnych inwestorów prowadzących centra usług biznesowych w naszym kraju.

532 centra outsourcingu w Polsce zatrudniają już 150 tys. osób. - Od kwietnia ubiegłego roku stworzyliśmy 22 tys. miejsc pracy, prawie co tydzień otwiera się kolejny ośrodek, przy czym w 80 proc. to inwestycje już działających tu firm. Co ważne, dziewięć na dziesięć przedsiębiorstw w ostatnich trzech latach zwiększyło zaangażowanie w procesy zaawansowane, wymagające specjalistów i ekspertów - mówi Marek Grodziński, wiceprezes ABSL i dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini.

To oznacza, że zaczynamy konkurować jakością usług, a nie kosztami - trudno już mówić o konkurencji z np. Indiami, gdzie w większości świadczy się właśnie mniej skomplikowane usługi. Dzięki zaawansowanym usługom do Polski trafia know-how, a pracownicy mają szanse na długoterminowe zatrudnienie i awans zawodowy. - To rodzaj ukrytego importu kompetencji potrzebnych w nowoczesnym biznesie. Konkurencyjność wymaga nieustannego doskonalenia umiejętności, sprawnego rozpoznawania nowych trendów i przekonania, że jedynym stałym elementem otoczenia gospodarczego jest zmiana - komentuje Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL i dyrektor Accenture Operations.

Największymi ośrodkami usług są Kraków, przez firmę Thalon uważany za najlepszą lokalizację w Europie i dziewiątą na świecie, Warszawa i Wrocław znajdujące się w pierwszej setce rankingu. Dynamicznie rosną inwestycje w Katowicach i aglomeracji, Trójmieście i Łodzi, a do peletonu dołączają już mniejsze miasta. ABSL przewiduje, że w 2020 r. branża będzie zatrudniać ćwierć miliona osób. Swoje centra ma w Polsce 356 inwestorów zagranicznych, z czego 70 to firmy z listy 500 największych przedsiębiorstw świata publikowanej przez Forbesa.

 Czytaj więcej: Usługi biznesowe rosną dynamicznie

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl