Wschodni rejon w ostatniej dekadzie rozwijał się relatywnie szybko, wyrównując pod względem dynamiki PKB średnią krajową.

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Białymstoku, Lublinie, Olsztynie i Rzeszowie sięga ok. 400 tys. mkw. Zdecydowanie największym rynkiem biurowym w regionie jest Lublin z prawie 200 tys. mkw.

- W ostatnich dwóch latach rynek biurowy w tym mieście zdecydowanie przyśpieszył. Do użytkowania oddano ponad 55 tys. mkw. nowej powierzchni, czyli prawie 30 proc. całkowitych zasobów – podaje Dawid Samoń, analityk Działu Badań i Analiz Savills.

Największymi projektami dostarczonymi na rynek były: pierwsza faza CZ Office Park oferująca ponad 23 tys. mkw. powierzchni z dominantą oraz budynek biurowy na Spokojnej 2 (18,5 tys. mkw.). Firmy chętnie korzystają z oferowanych powierzchni biurowych w Lublinie.

- W 2018 r. absorpcja netto wyniosła prawie 30 tys. mkw., co było najwyższą wartością odnotowaną w historii rynku. Wśród najemców, którzy w ostatnich dwóch latach zdecydowali się na najem powierzchni są: Billennium, które zdecydowało się na wynajem 2700 mkw. w budynku przy ul. Gęsiej 5, Sollers Consulting (2300 mkw.) w budynku Spokojna 2 oraz Mobica (1400 mkw.) w CZ Office Park – wymienia Dawid Samoń.

Rekordowe najmy

Drugim największym rynkiem powierzchni biurowej w regionie, oferującym niecałe 100 tys. mkw. jest Rzeszów. Największy biurowiec - SkyRes przy ul. Warszawskiej ma ponad 19 tys. mkw. - Wśród największych umów najmu w Rzeszowie warto wymienić przedłużenie kontraktu przez Carlson Wagonlit eCentre (3400 mkw.) w budynku Conres, nową umowę Deloitte Central Europe Business Services Center (2600 mkw.) w budynku SkyRes oraz nową umowę firmy Mobica, która zdecydowała się na wynajem ponad 1100 mkw. w budynku SkyRes – wylicza Dawid Samoń.

Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Białymstoku i Olsztynie jest zdecydowanie mniejszy. Wśród firm, które zdecydowały się na wynajem w Białymstoku można wymienić Transcom oraz Softserve, a w Olsztynie są to: Citibank Europa i ponownie Transcom.

Region Polski wschodniej przyciąga głównie firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, które w czterech analizowanych miastach zatrudniają łącznie około 15 tys. osób.

- Warto zauważyć, że główne miasta Polski wschodniej stosunkowo często są wybierane jako lokalizacja kolejnego w Polsce biura. Polska wschodnia jest konkurencyjna dzięki niskim kosztom, zarówno jeśli chodzi o wynagrodzenia, jak i czynsz za wynajem powierzchni biurowej. Średnie koszty pracy w regionie są o kilkanaście procent niższe niż w Krakowie czy Wrocławiu. Czynsze w najlepszych budynkach wahają się w przedziale 10 - 12 euro za mkw. miesięcznie, w porównaniu do 13,50 – 15,00 euro za mkw. miesięcznie w takich miastach jak Kraków czy Wrocław – podsumowuje Dawid Samoń.

Szansa na Nowy Jedwabny Szlak

Jeśli chodzi o magazyny, to zdaniem Kamila Szymańskiego, dyrektora w dziale nieruchomości magazynowych i przemysłowych Savills, obszary wokół Lublina, Rzeszowa i Białegostoku nie należą jeszcze póki co do najpopularniejszych w kraju.

Via Carpatia w Polsce
Via Carpatia w Polsce

– Nadal brak jest na tych obszarach inwestycji, które przetarłyby szlaki i wzmocniłyby zaufanie do regionu, dając przykład, za którym mogłyby podążać kolejne firmy. Jednego z najważniejszych impulsów dla rozwoju Polski wschodniej dostarcza perspektywa rozbudowy i polepszenia infrastruktury transportowej – tłumaczy Kamil Szymański.

Do 2023 r. na tym obszarze powstać ma 420 km nowoczesnych torów kolejowych.

– Szansą dla rozwoju sektora logistycznego w regionie jest również projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, drogi handlowej łączącej Azję z Europą. Dzięki możliwościom jakie stwarza terminal w Małaszewiczach Polska może być postrzegana przez Chiny jako handlowy węzeł transportowy i kluczowy partner w regionie – wyjaśnia Kamil Szymański.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL