ShareSpace rewolucjonizuje rynek


Polski startup przeprowadza pierwszą w Polsce transakcję na rynku biurowym opartą na technologii blockchain.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników platformy - freelancerów, startupów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji, innowacyjne rozwiązanie oparte na blockchain zostało zastosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji najmu, niepodważalności warunków komercyjnych i prawnych oraz obniżenia kosztów pośrednictwa i doradztwa. Dostęp, weryfikacja oraz walidacja dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywa się za pomocą zdecentralizowanej platformy, co znacząco skraca czas negocjacji i jednocześnie zachowuje gwarancje bezpieczeństwa całego procesu online, nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów. Wzór umowy pomiędzy stronami transakcji również powstał w oparciu o technologie blockchain.
Przeprowadzenie pierwszej transakcji było możliwe dzięki zaangażowaniu pionierskiej grupy roboczej. O szczegółowy opis scenariuszy testowych i przypadków testowych aplikacji weryfikujących zgodność transakcji, opartej na blockchain z wymaganiami funkcjonalnymi zadbała, notowana na GPW, spółka Atende SA specjalizująca się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych z zakresu infrastruktury IT, między innymi dla administracji publicznej, energetyki, sektora finansowego, operatorów telekomunikacyjnych, służby zdrowia i mediów.
- Blockchain w procesie realizacji umów najmu jest więcej niż zasadny. Dzięki atrybutowi niezmienności zapisanych w blockchain informacji, wszystkie strony transakcji mają pewność odnośnie powziętych uzgodnień. Taki sposób zapisu uznaje się za spełniający wymogi tak zwanego trwałego nośnika. Rozwiązanie Atende zakłada ponadto istnienie tzw. węzłów zaufanych podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo transakcji. W omawianym przedsięwzięciu wzięły udział węzły sieci blockchain zarówno Sharespace jak i Atende, ale także zaufany węzeł kancelarii Hogan Lowells – komentuje Jacek Szczepański z Atende SA.
Nad prawidłowym przebiegiem transakcji czuwał Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialny za rozwój nauki w całym kraju, zajmujący się między innymi badaniami z pogranicza, informatyki, matematyki i ekonometrii. Oraz wiodący ekspert technologii blockchain – Profesor Instytutu Informatyki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Dziembowski, autor licznych prac naukowych poświęconych kryptologii, w tym tworzenia bezpiecznych systemów kryptograficznych w środowiskach nie w pełni zaufanych, laureat międzynarodowych nagród za wybitne osiągnięcia naukowe. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi grupę badawczą zajmującą się kryptologią i ochroną informacji.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)
Odpowiedz-
0
0