Skanska i Saule Technologies robią kolejny krok w budowie samowystarczalnych energetycznie biurowców


Skanska i Saule Technologies ogłosiły w czwartek rozpoczęcie testów ogniw fotowoltaicznych z perowskitu na fasadzie biurowca Spark. Technologia ta, zastępując tradycyjne źródła energii, może pomóc w osiągnięciu celów wyznaczonych przez porozumienie paryskie – podkreśliły firmy.
Wykorzystanie tej technologii w celu uzyskania budynków zeroenergetycznych wiążę się z przyjętą przez dewelopera strategią zrównoważonego budownictwa. Powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego, na który składają się 52 moduły fotowoltaiczne, wynosi 1,3m na 0,9m.
Przeczytaj również: Skanska wprowadza samowystarczalne energetycznie biurowce
Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze, a wykonane z nich ogniwa wydajnością dorównują obecnie ogniwom krzemowym. Panele fotowoltaiczne z perowskitu są elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste, a przy tym zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że mogą wydajnie działać na każdej powierzchni, dzięki czemu ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do wykorzystania na dachu budynku.
Celem programu pilotażowego Skanska i Saule Technologies jest sprawdzenie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, a rozpoczęte testy zmierzają do wypracowania rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Według przewidywań ostateczny produkt powinien być gotowy w 2021 r.
"Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi lub z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej" - wyjaśnił dyrektor naukowy i project manager w Saule Technologies Konrad Wojciechowski.
Następnym krokiem firmy ma być zwiększenie skali i automatyzacja procesu. "Pierwsza fabryka pilotażowa ma ruszyć pod koniec 2019 r., co umożliwi wytwarzanie dużych modułów fotowoltaicznych z perowskitu w sposób przemysłowy. Jednocześnie będziemy pracować nad optymalizacją procesu, aby poprawić parametry operacyjne urządzeń" - zapowiedział Wojciechowski.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.