SwedeCenter będzie budować wyłącznie energoszczędne biurowce

Spółka SwedeCenter, z grupy Ikea, buduje i planuje parki biurowe m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Wszystkie te budynki będą energooszczędne - mówi Roger Andersson, country manager spółki SwedeCenter, z grupy Inter Ikea.
Jakie są koszty najmu w takich obiektach - czy są one niższe do tych w standardowych budynkach?
Z naszych obserwacji wynika, iż są one porównywalne. Z kolei dostępność wolnych biur jest niższa, co przekłada się na zwiększony zysk. Wszystko oczywiście zależy od usytuowania budynku. Niemniej jednak, należy zaznaczyć, że w czasach globalnego ocieplenia certyfikat LEED nie jest postrzegany jako przesadna rozrzutność, lecz jako punkt wyjściowy w procesie podejmowania decyzji przez najemców komercyjnych powierzchni biurowych, którzy nastawieni są prośrodowiskowo. Przyszłość tego certyfikatu nie powinna wiązać się z jakimikolwiek wątpliwościami wśród inwestorów, gdyż jest on częścią polityki nowoczesnego biznesu i działalności długoterminowej. Oszczędności, mimo iż rozłożone w czasie, są wymierne. Budowa „zielonych" budynków w standardzie, a nie w wyjątkowych przypadkach, jest próbą wyjścia naprzeciw potrzebom najemców. Wprowadzenie rozwiązań ekologicznych we wczesnym stadium budowy nie powoduje radykalnego wzrostu w kosztach projektu. Powinno to być głównym argumentem za dalszym rozwojem przemysłu budowlanego w Polsce w tym kierunku.
Czy deweloperzy i firmy z branży nieruchomości są zainteresowane na dużą skalę budynkami energooszczędnymi?
Wszystko zależy od prowadzonej polityki inwestora. Jeśli jakaś firma - tak jak my, planuje prowadzenie projektu długoterminowo, czyli nie zakłada sprzedaży inwestycji tuż po jej oddaniu do użytku, to oczywistym jest, że będzie wprowadzała rozwiązania energooszczędne tak wcześnie jak to możliwe.
Zgodnie z wymogami certyfikatu LEED budynki, które obecnie stawiamy będą o 20 proc. bardziej wydajne niż te stawiane w technologii standardowej. Próbując wyjść naprzeciw potrzebom rynku SwedeCenter podjęła decyzję o budowie parków biurowych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i prawdopodobnie w innych polskich miastach pod wspólnym szyldem Business Garden. Jednakowoż, podanie dokładnych danych o poziomie zużycia energii na metr kwadratowy będzie możliwe dopiero po ukończeniu budowy projektu Business Garden.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.