Textorial Park: Budynki z historią to miejsca przyszłości


U podwalin każdego projektu St. Paul’s Developments Polska leży chęć tworzenia miejsc zrównoważonych i odpowiadających na potrzeby nie tylko najemców, ale również lokalnych społeczności. Brytyjscy inwestorzy dostrzegli ogromny potencjał w murach dawnych magazynów bawełny fabryki Karola Scheiblera w Łodzi, gdzie realizują Textorial Park - projekt mixed-use bazujący na rewitalizacji przemysłowej tkanki miejskiej.
Brytyjscy udziałowcy St. Paul’s Developments Polska od ponad dwóch dekad sukcesywnie angażują się w projekty, które przyczyniają się do rozwoju miasta poprzez adaptację zabytkowych budynków do współczesnych potrzeb. To właśnie w Łodzi, na terenie Księżego Młyna – dzielnicy uważanej za jeden z najbardziej spektakularnych przykładów rewitalizacji w mieście – spółka przeprowadziła swoje dwie flagowe inwestycje i planuje kolejną.
– W St. Paul’s Developments Polska nie boimy się ambitnych i wymagających projektów. Tam, gdzie inni deweloperzy widzą żmudny, długoletni proces inwestycyjny pod okiem konserwatora zabytków, my widzimy olbrzymi potencjał – mówi Anna Banaś, prezes St. Paul’s Developments Polska.

Budynki przywrócone miastu
W 2000 roku angielscy udziałowcy zdecydowali o odrestaurowaniu zabytkowej Remizy Strażackiej, wewnątrz której powstały biura. Projekt ten zdobył nagrodę w konkursie „Modernizacja Roku 2000". Dziewięć lat później w murach dawnych magazynów bawełny fabryki Karola Scheiblera do użytku został oddany Textorial Park wyróżniony nagrodą „Najważniejsza inwestycja roku 2008".

Dzięki odrestaurowanym i zmodernizowanym pozostałościom przemysłowych zabudowań zlokalizowanych między ul. Fabryczną a Magazynową na Księżym Młynie, Łódź zyskała nowe miejsce na biznesowej mapie miasta. Jednocześnie powstała również przestrzeń do spędzania czasu, w której odbywają się wydarzenia aktywizujące lokalne społeczności. Na terenie kampusu Textorial Park oprócz biur mieszczą się także amfiteatr oraz restauracje, z których mogą korzystać nie tylko pracownicy obiektu, ale także łodzianie i turyści.
Udany mariaż historii i przyszłości
Na każdym etapie prac nad projektem St. Paul’s Developments Polska zadbał, aby zabytkowy charakter zachować i wyeksponować w Textorial Park w możliwie jak największym zakresie. Pozostałości ceglanych murów magazynu pieczołowicie odrestaurowano, uzupełniając ubytki, symbolicznie zaznaczając także bieg bocznicy kolejowej, który do dziś pozostaje czytelny.

Detale oryginalnych, żeliwnych płyt wyeksponowano w strefach wejścia do budynku magazynowego. Otwory okienne i wejściowe zyskały stalowe okiennice, a rampa metalowe balustrady utrzymane w postindustrialnej stylistyce. Historyczny budynek z cegły zyskał również współczesną erratę. Nowy obiekt z parkingiem podziemnym wzniesiono ze współczesnych materiałów, w pełni jednak nawiązując do charakteru i klimatu poprzemysłowej zabudowy miejsca. Ceglane wątki dawnego magazynu przetworzono jako odcisk w betonowych panelach elewacyjnych o szarej barwie. Dzięki temu wyraźna pozostała proweniencja stylistyczna nowego budynku, przy zachowaniu czytelnych różnic wynikających z okresu, w jakim powstawały oba obiekty.

Równowaga i ekologia
Mimo rosnących wymagań wobec nieruchomości oraz sposobu zarządzania nimi, Textorial Park cały czas spełnia wygórowane standardy w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, czego dowodem jest odnowiony w czerwcu br. certyfikat BREEAM In-Use na poziomie dobrym i bardzo dobry dla trzech budynków biurowych kompleksu. Jak podkreśla inwestor, to kolejna certyfikacja obiektów - wcześniej certyfikat Textorial Park otrzymał w 2011 r. jako pierwszy projekt w Polsce, w którym ocenie podlegały zarówno nowe budynki, jak i zrewitalizowana część zabytkowych zabudowań pofabrycznych.
- Warto podkreślić, że zarówno nowa, jak i historyczna zabudowa otrzymały równie wysokie noty – dodaje Anna Banaś.
Textorial Park II ma służyć ludziom
Widzimy rozwój Łodzi – zarówno w kategoriach inwestycyjnych, jak i kulturowych czy społecznych. I nie mówimy ostatniego słowa – miejscem, dzięki któremu Łódź wzbogaci się o kolejną przestrzeń zlokalizowaną w dawnych murach fabrycznych, będzie Textorial Park II – zapowiada prezes St. Paul’s Developments Polska.

Textorial Park II to kompleks, w którym oprócz zaplanowanych 26000 mkw biur zaprojektowano ciekawą, wielofunkcyjną przestrzeń miejską z małą architekturą, zachęcającą zarówno pracowników biur, jak i okolicznych mieszkańców do wspólnego spędzania czasu. W kompleksie planowane była też funkcja mieszkaniowa. W związku ze zmieniająca się sytuacja rynkową Developer pracuje obecnie nad zmiana proporcji części biurowej i mieszkalnej przy zachowaniu charakteru miejsca i jego wyjątkowości. Dzięki temu w klimatycznych zakątkach zabytkowego Księżego Młyna stworzą się niezwykle atrakcyjne mieszkania a mieszkające tam rodziny będą miały miejsca do wypoczynku i relaksu w stylu slow.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.