PARTNERZY PORTALU

Tomasz Buras: nieruchomości w dłuższej perspektywie zawsze się obronią

Tomasz Buras: nieruchomości w dłuższej perspektywie zawsze się obronią
Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce, mat. pras.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 17 mar 2020 13:29

Pandemia koronawirusa zmienia rzeczywistość na rynku nieruchomości komercyjnych, jednak zdaniem Tomasza Bursa, dyrektora zarządzającego Savills w Polsce, nieruchomości w dłuższej perspektywie zawsze się obronią. - To jeden z najstabilniejszych rodzajów inwestycji. Póki co mamy więc do czynienia ze skutkami w perspektywie krótkoterminowej, niż z ryzykiem zmiany długofalowych trendów - mówi.


  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 17 mar 2020 13:29

Jak pandemia koronawirusa wpływa na kondycję rynku nieruchomości komercyjnych? 

Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce: Sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna, a ostatnie dni przynosiły kolejne zmiany, na które rynek nieruchomości musiał reagować na bieżąco. W takich momentach firmy doceniają elastyczną postawę partnerów biznesowych, którzy potrafią dostosowywać się do zmieniających się warunków i odpowiednio wobec nich doradzać swoim klientom. Te podmioty, które mogą sobie na to pozwolić, postanowiły wstrzymać niektóre decyzje biznesowe i obserwować rozwój wydarzeń. Wpływ tego stanu na rynek będzie uzależniony od tego jak długo się on utrzyma. Z pewnością nie jest to sytuacja komfortowa i szkoda, że ma miejsce, bo pierwsze tygodnie roku były bardzo intensywne i chyba nawet osoby, które wypatrywały symptomów ewentualnego kryzysu nie podejrzewały, że zagrożenie, które teraz się pojawiło, może wiązać się z czynnikami zupełnie niezwiązanymi z gospodarką. Pamiętajmy jednak, że nieruchomości w dłuższej perspektywie zawsze się obronią, będąc jednym z najstabilniejszych rodzajów inwestycji. Póki co mamy więc do czynienia ze skutkami w perspektywie krótkoterminowej, niż z ryzykiem zmiany długofalowych trendów.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co może zrobić rząd dla branży nieruchomości, jakie rozwiązania prawne wprowadzić, by złagodzić ekonomiczne skutki pandemii?

Zagrożenie koronawirusem i środki prewencyjne podjęte przez rząd najszybciej wpłynęły na branże turystyczną, a więc sektor hotelowy, jak również na sektor gastronomiczny. Nowa sytuacja w kraju od razu przełożyła się także na pracę naszego zespołu zarządzania nieruchomościami. O ile w przypadku budynków biurowych konieczna póki co była jedynie wzmożona dbałość o czystość budynków i zapewnienie środków dezynfekujących, to ograniczenia dotyczące handlu w galeriach rodzą dużo dalej idące konsekwencje. Pojawiły się m.in. wątpliwości w zakresie interpretacji nowych przepisów, dlatego na bieżąco doradzamy naszym klientom, współpracując w tym obszarze m.in. z Polską Radą Centrów Handlowych. Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi oddziałami w innych krajach, wdrażając najlepsze praktyki z innych rynków. Przywrócenie kontroli na granicach i ograniczenia w ruchu międzynarodowym będą miały przełożenie na spowolnienie lub zawieszenie transakcji inwestycyjnych, ponieważ ponad 95 proc. obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych jest generowane przez inwestorów zagranicznych.  

Jak epidemia koronawirusa wpływa na pracę firmy Savills w Polsce?

Obecna sytuacja miała również wpływ na bieżącą organizację pracy naszego biura. W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników przeszliśmy na pracę zdalną oraz ograniczyliśmy do minimum spotkania biznesowe. Mamy świadomość, że wpływa to na komfort naszej codziennej pracy, ale jednocześnie spotykamy się ze zrozumieniem tej decyzji, gdyż kwestia bezpieczeństwa powinna być dla wszystkich najwyższym priorytetem. Mnogość dostępnych rozwiązań technologicznych sprawia, że wszystkie aktualne projekty staramy się realizować w sposób niezakłócony i praktycznie nieodczuwalny dla naszych partnerów biznesowych.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!