• W 2020 r. deweloperzy biurowi kontynuowali trwające prace budowlane, ale nie rozpoczynali wielu nowych inwestycji.
  • Jednym z najbardziej wyróżniających się trendów w Polsce, który rozwinął się w trakcie pandemii, jest rosnąca liczba ofert podnajmów. W wielu biurowcach pojawiły się powierzchnie biurowe oferowane na tej zasadzie.
  • Obecna sytuacja na rynku biurowym może wymusić na właścicielach presję na obniżenie stawek bazowych, szczególnie w budynkach B-klasowych i gorzej skomunikowanych, a także obserwowany już od kilku miesięcy wzrosty zachęt dla nowych najemców.
  • Najemcy wstrzymują decyzje o relokacjach i przedłużają umowy o 3-5 lat na korzystnych warunkach w obecnych lokalizacjach.
  • W związku ze zmniejszoną podażą w budowie na przestrzeni kolejnych 2-3 lat można się spodziewać luki podażowej na niektórych rynkach biurowych w Polsce.

Na zakończenie 2020 r. całkowite zasoby polskiego rynku biurowego wyniosły ponad 11,7 mln mkw. Według wyliczeń AXI IMMO, na czele ośmiu głównych rynków regionalnych stanęła Warszawa, a po niej kolejno: Kraków, Wrocław i Trójmiasto. W ostatnim kwartale 2020 r. na polski rynek powierzchni biurowych dostarczono 163,4 tys. mkw. z czego 75,8 tys. mkw. w trzech projektach w Warszawie i 87,6 tys. mkw. w sześciu budynkach w miastach regionalnych.

Najważniejsze nowe biurowce 2020 r. 

Największymi oddanymi inwestycjami w Warszawie były Mennica Legacy Tower (47,9 tys. mkw.) wybudowana przez Golub GetHouse i Mennicę Polską oraz należący do Yareal Polska kompleks biurowy Lixa A (22,1 tys. mkw.) z Lixa B (ok. 5,8  tys. mkw.).

Tymczasem na rynki regionalne trafiło 36 nowych budynków o łącznej powierzchni 393,3 tys. mkw. Katowice mogą się pochwalić obiektem Echo Investment Face2Face B (26,2 tys. mkw.), Łódź - wybudowanym przez Master Management Group kompleksem Hi Piotrkowska (21 tys. mkw.), Wrocław - wybudowanym przez Skanskę Centrum Południe (23,7 tys. mkw.), Trójmiasto - należącym do Olivia Business Centre - Olivia Prime B (25 tys. mkw.) i Wave A (23,6 tys. mkw.) od Skanski, a Kraków - Unity Tower (15,6 tys. mkw.) z portfela GD&K Group oraz Eurozone Equity oraz czwartym budynkiem kompleksu Skanski - High5ive (23 tys. mkw.).Nowa podaż w całym 2020 r. w Polsce wyniosła 700,7 tys. mkw., w tym w Warszawie: 307,4 tys. mkw., w Krakowie – 140,7 tys. mkw., w Katowicach – 61,3 tys. mkw., w Trójmieście – 60,3 tys. mkw., we Wrocławiu – 57,2 tys. mkw., w Łodzi – 51,5 tys. mkw., w Poznaniu – 18,3 tys. mkw. i w Szczecinie – 3,4 tys. mkw. 

Biurowce w budowie 

Deweloperzy kontynuują trwające prace budowlane, ale nie rozpoczynają wielu nowych inwestycji...

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL