PARTNERZY PORTALU

W handlu stabilizacja, w biurach spadki stawek czynszu - wywiad z prezes Knight Frank

W handlu stabilizacja, w biurach spadki stawek czynszu - wywiad z prezes Knight Frank
  • Autor: Nikodem Chinowski
  • Dodano: 03 wrz 2013 18:35

Przez 2 lata na rynku powierzchni handlowej oczekiwana jest stabilizacja - oceniła w rozmowie z PAP prezes Knight Frank Polska Monika Dębska-Pastakia. Znaczna podaż powierzchni biurowej sprawi, że w tym segmencie rynku stawki czynszu będą wykazywały tendencję spadkową, ok. 5-10 proc.

  • Autor: Nikodem Chinowski
  • Dodano: 03 wrz 2013 18:35

W ocenie analityków Knight Frank, sektor handlowy w najbliższym czasie czeka przede wszystkim restrukturyzacja, natomiast w mniejszej skali powstawać będą nowe obiekty. "Właściciele obiektów zgłaszają w znaczącej mierze chęć przebranżawiania i rewitalizowania swoich starszych obiektów. Konkurencja wymogła na nich taki ruch, gdyż w tym segmencie gospodarki trzeba błyskawicznie reagować na zmiany na rynku i podążać za trendami ogólnoświatowymi" - powiedziała prezes Monika Dębska-Pastakia.

"Takie ruchy sprawią, że nie należy oczekiwać budowy wielu nowych obiektów handlowych. Wysiłki deweloperów i właścicieli skupią się przede wszystkim na podniesieniu jakości już istniejących obiektów handlowych" - dodała.

Dębska-Pastakia ocenia, że kilka lokalnych rynków jest już nasyconych i budowa dalszych powierzchni handlowych w tych lokalizacjach wydaje się być mocno wątpliwa. "W perspektywie kilku lat można założyć, że powierzchni handlowej z pewnością będzie przybywać mniej dynamicznie niż biurowej. W wielu miejscach mamy już do czynienia ze zjawiskiem nasycenia rynku" - powiedziała.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jej zdaniem, stabilizacja na rynku powierzchni handlowej przełoży się także na stawki czynszowe najmu. "Wydaje się, że w przyszłym roku stawki powinny utrzymywać się na obecnych poziomach. Jedynie w najlepszych obiektach, dobrze zlokalizowanych o szerokim asortymencie, możliwe są wzrosty stawek. Myślę, że nie będą one jednak wyższe niż ok. 5 proc." - dodała.

Powierzchnia biurowa

Dębska-Pastakia ocenia, że w najbliższych kwartałach rynek powierzchni biurowej w znacznym stopniu determinowany będzie przez fuzje i konsolidacje firm i przedsiębiorstw. "Wydaje się, że będzie to najważniejszy dla rynku trend. Można spodziewać się większej aktywności zarządców firm w obszarze przejęć, konsolidacji, szukania oszczędności. To oczywiście przełoży się na rynek, gdyż na ogół takie działania skutkują zmniejszeniem ogólnej powierzchni wynajmu podmiotów będących przedmiotem tego typu transakcji" - powiedziała.

Jej zdaniem, drugim istotnym czynnikiem określającym rynek w najbliższych kwartałach będzie znacząca podaż biur, która pojawi się na rynku pod koniec 2013 i w 2014 roku. "Deweloperzy są w trakcie budowy bądź wykańczania bardzo dużej powierzchni biurowej. Szacujemy, że do końca roku na rynek trafi około 259.000 m kw. powierzchni biurowej, zaś w przyszłym roku 436.000 m kw. To znacząca podaż, która mocno odbije się na rynku" - powiedziała.

"Zdecydowanie podaż nie zostanie przez rynek od razu wchłonięta, a skutki będą widoczne przez dłuższy czas. Wzrośnie wskaźnik pustostanów, które np. w Warszawie wynoszą 12,4 proc. Po drugie, należy spodziewać się dalszych obniżek stawek czynszowych" - dodała.

Prezes Knight Frank Polska szacuje, że stawki wynajmu powierzchni biurowej w 2014 r. mogą obniżyć się o 5-10 proc. "Wszystko na to wskazuje, że w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z obniżką stawek efektywnych w przedziale 5-10 proc." - powiedziała.

Jej zdaniem, równowaga na rynek biurowy powróci w perspektywie „kilku lat". "Ten okres dochodzenia do równowagi między popytem a podażą nie będzie krótki, można się nastawić, że potrwa to kilka lat" - powiedziała.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.40.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!